| georgiana777 a întrebat:

am o problem urgenta! de ieri dimineata cand mi-am pus ochelarii si cand ii port parca simt o ameteala si o tarime in ei desii vad clar cu ei s-ar putea sa-mi fi scazut miopia? voi ce sfat imi dati? (marog... in afara de mersu la oftalmolog) PLIZZ RASPUNS RAPID DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar putea sa fie un pic prea puternici si este nevoie de o perioada de adaptare, asa am patit si eu la inceput. Cauta sa-i folosesti in mod gradat, la inceput mai putin timp, cu pauze mai dese si apoi poti mari timpul de folosire si micsora numarul pauzelor. Numai bine!

| georgiana777 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar eu am mai mult de un an de cand ii port si abia ieri m-a luat asta cu ameteala si durerea ochilor. oricum multumesc pentru raspuns

| Ioandelasal a răspuns (pentru georgiana777):

Ameteala si durerea poate fi din cauza faptului ca stai mult la calculator ori citesti mult si asta am patit-o, chiar de mai multe ori.

4 răspunsuri:
| georgiana777 explică:

Paii...sa zicem ca iti pui o pereche de ochelari pe ochi iar lentilele nu au aceeasi miopie cu ochii tai atunci cand te chinui sa vezi prin ei nu simti o mica ameteala sa ca te dor ochii... e cam asa simt eu doar ca vad clar cu ei

| ANDREIMIRON a răspuns:

Mergi repede intr-un magazin de optica.Acolo au optometristi ori medici care vor evalua rapid situatia.Parerea mea este ca dioptria s-a modificat.