| Eumada a întrebat:

Daca vreau sa imi albesc dinti cu bicarbonat de sodiu si zeama de lamaie are ceva daca am aprat dentar ( fix)? Dau funda care imi zice ...sau care imi mai zice cu ce pot sa imi albesc dinti acasa (natural)?sad FUNDA :*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Meheツ a răspuns:

Eu nu as folosii bicarbonatul, si in nici un caz cu periaj... smaltul dintilor e sensibil la bicarbonat, o sa ii strici irecuperabil + zeama de lamaie, care e mediu acid. Vrei neaparat dinti ca in reclame? la cabinetele stomatologice se face tratament cu florura, ceea ce nu e tocmai bine din cauza ca ti-i strici florura ataca smaltul in timp. Iti sugerez sa mananci sanatos, sa ai o igiena orala (sa te speli dimineata si seara) si sa folosesti o perie fina, nu rigida. daca termini smaltul de pe dinti vor fi mai vulnerabili la ingalbenire si cariere.

4 răspunsuri:
| Unicucebeea a răspuns:

Colgate White Pearl o saptamana si da roade laughing

| sad6516 a răspuns:

Ce efect poate avea bicarbonatul de sodiu cu aparatul tau dentar scuza-ma dar n-am nici o idei, insa in cazul daca nu purtai aparatul putei folozi inovatoarele benzi de inalbire a dintilor Crest Whitestrips,
Mai multe detalii poti gasi aici http://www.garbo.ro/articol/Frumusete/2423/P-Albeste-ti-dintii-acasa.html
sau aici http://www.albirea-dintilor.com/
succes :).

| Eumada explică:

Multumesc!:*:*

| mihaibaietas a răspuns:

Zeama de lamaie strica dintii. Uite de ce. Dintele este facut din calciu, si lamaia il dizolva. Si da poti sa te speli pe dinti cand ai aparat dentar happy. tongue