| andreiyo13 a întrebat:

Am tot auzit chestia ca poti face cancer de la calculator si o cunostinta cica a patit-o ca satea foate multe pe calculator asa i-a zis doctorul ca are cancer de la calculator si eu nu stiu ce sa mai cred se poate sau nu sa faci cancer de la chestia asta!? Caut raspuns rapid funda + vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0vidius a răspuns:

Nu de la calculator ci poate de la monitor(monitoarele vechi cu tub emit radiatii periculoase organismului) dar de cand cu monitoarele cu lcd sau led nu mai este nici riscul sa faci "cancer de la calculator".

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Monitorul iradiaza, asa ca poti face cancer de la el, mai ales daca stai in copilarie/adolescenta langa el, daca dormi in camera in care se gaseste PC-ul, etc. Este motivul pentru care pana la 16 ani, copiii stau maxim 30 de minute pe zi si maxim 5 zile pe saptamana la calculator.

| TheHunter38 a răspuns:

Nu e bine sa stai mult langa pc asta e clar, dar nu faci u cancer asa repede, intr-adevar cateodata de stau mult la pc dupa o perioada mai lunga 1 saptamana doua in care n-am stat deloc ma simt rau.