| xIonutzu a întrebat:

Sall TPU, cum sa fac sa ma inalt si eu ca sunt cam scund? In afara de pastile, nu vreau sa iau pastile, alte metode, dau funda. big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

ABSOLUT NIMIC NU TE CRESTE IN INALTIME, inaltimea ca si culoarea parului,marimea nasului, culoarea pieli, ochiilor sunt hotarate in momentul cand adn tatalui ul si adn ul mamei formeaza un nou lant de adn, absolut totul ei hotararesc, chestia asta se invata la biologie, ma mir cum de nu stiti asta, e ceva extrem de obligatoriu de stiut, imposibil sa nu inveti la scoala genetica, ce trasaturi se mostenesc de la parinti, nici un sport nu te inalta asta e un mit atat, in primi 3 ani conteaza alimentatia laptele mamei,proteine, vitamine, grasimi, carbo etc dar adn ul sa il poti influenta tu este imposibil stiintific ca tu asta vrei sa faci sa spargi bariera genetica a ta, si atunci ce se poate face? operatia la genunchi e singura modalitate stiintifica de a creste in inaltime, dar eu recomand sportul, un stil de viata sanatos ca ai nevoie, ai rabdare ca vei creste pana la 20 de ani cat vei avea cat a hotarat genetica ta, vezi ca daca tatal tau e chel sau are diabet il poti certa de acuma

| alexandrualind a răspuns:

Prin baschet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exercitiile de stretching sunt o optiune foarte buna, mai ales pentru articulatii si glezne. Este important sa iti intinzi corpul inainte si dupa orice forma de exercitii fizice. Cresterea are loc in urma secretiei hormonului glandei pituitare, numit hormonul uman de crestere, in creier. Exercitiile de stretching ajuta ca acest hormon sa ajunga in toate partile corpului.
Pt mai multe informatii http://www.ziare.com/......ci-1093907

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai trecut pe la biologie sti faptul ca nu doar hormonul de creste este implicat in inaltime si mult mai multe procese, apropo acel hormon il avem toata viata de ce nu crestem toata viata? pentru ca inaltimea e programata genetic iar a creste natural inseamna a sparge bariera genetica, daca ai erai atent la ora stiai ca asa ceva e imposibil

| rapp2020 a răspuns:

Chiar baschetul nu l-ar ajuta cu nimicwinking. Nu inseama daca toti din baschet is inalti e din cauza baschetului...asa-s ei, inalti.

| RIze1KDE1LuNA a răspuns (pentru rapp2020):

Salut! mr rapp2020 nu a zis nimeni ca jucatorii de baschet sunt inalti pentru ca joaca baschet. dar pentru cultura ta generala, sportul in sine ajuta foarte mult la dezvoltarea corporala. unele sporturi ajuta mai mult ca altele de exemplu(pingpong cu inotul)pingpong nu are nici o legatura cu dezvoltarea corporala, in timp ce inotul e campion la asa ceva! sper ca ai inteles

| Kosmin19 a răspuns (pentru rapp2020):

Prietene, baschetul te inalta, asta stie toata lumea, asa ca nu mai da tu un comentariu in plus happy degeaba.

| rapp2020 a răspuns:

Pai intreba in inaltinme nu in musculaturawinking. Si tu ai raspuns ca baschetul te inalta.

Răspuns utilizator avertizat
| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Salut! In problema ta te-ar ajuta foarte mult baschetul! incearca si o sa vezi tongue

| Mikutza98 a răspuns:

Sall, poti incerca sa joci baschet, daca nu-ti place acest tip de sport poti sa te tii cu miinile de o bara inalta si sa rogi pe cineva sa te traga de picioare in jos. Funda?

| Boboleu a răspuns:

Inotul este cea mai buna metoda de crestere rapida. Vei creste in inaltime, totodata si in musculatura.

| LoveMusic14 a răspuns:

Amice,sunt in aceiasi situatie ca tine. Imi doresc enorm sa cresc in inaltime si sunt atat de disperata incat as apela si la hormoni... dar nu am a o fac. Dupa cum ai spus si tu nu vrei pastile, ei bine singura varianta care ti-a mai ramas sunt execitiile de streching. Daca vrei sa iti dau un video cu ele spune-mi! Bafta!

| erkal2011 a răspuns:

Salut! Am auzit ca sporturile te fac sa te inalti cum ar fi: rugby, fotbal, baseboll etc incearca

| Alexa_Geo_1998_emPo a răspuns:

Eu de obicei merg in curtea scolii la bara si ma ridic, iar in casa la prag ma ridic ....si sar in sus sa ating pragul.

| xToxiq a răspuns:

Incearca sa joci baschet. Daca nu iti place acest tip de sport.Incearca inot. Daca nici acesta nu iti este pe plac.Mai exista multe sporturi care te fac mai inalt.Fa mult sport.

| RAY a răspuns (pentru xToxiq):

Cei care sunt inalti de mici sunt selectati in sportuei gen baschet e logic ca un copil care are inaltime mare de mic cand va fi mare va fi inalt

| VladJohnny112 a răspuns:

Http://lolfreerp.com/ - Check out this page with free RP codes :) Only three steps in 5 mins and you will get your code free! VISIT, DOWNLOAD AND ENJOY BETTER GAME!

Alte răspunsuri
| Valentin_Opris_1990 a răspuns:

Tine-te de o bara, cate 5 min pe zi happy, ziua si dimineata.

| RAY a răspuns (pentru Valentin_Opris_1990):

Ce legatura are tinutul de bara care poate agrava o boala la coloana cu cresterea in inaltime e o enigma

| StefanNarcis a răspuns:

Eu de ex merg in fiecare zi la bara din fata blocului si ma tin 5 minute atarnat acolo. Poti incerca baschet sau inot... Funda?

| Drxx_Daniel_2004 a răspuns:

Vreu sa ma inalt

| andreeaostan a răspuns:

Buna.Si eu am avut problema asta si iti spun ca daca faci aceste exercitii o sa cresti in inaltima foarte repede.De exemplu:acum o luna aveam 1.45 dar cu exercitiile astea intr-o luna am facut 1.50 deci fa-le nu strica http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/exercitii-crestere/
Bye :**

| RAY a răspuns (pentru andreeaostan):

Nu sportul ala tea inaltat si te-ai inaltat ca esti la pubertate