| Eumada a întrebat:

....De cateva zile ma dor sanii destul de tare cand ma ating in partea de sub brat.straight face de la ce?:*:* Credeti ca e de la sutien dar port rar sutien am 15 ani.sad De la ce sa ma doara?big grin. Funda!:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Meheツ a răspuns:

Folosesti push-ups happy?

| Eumada explică (pentru Meheツ):

Pai da am push-up la sutien.happy

| Meheツ a răspuns (pentru Eumada):

Pushupurile nu sunt pentru varsta ta big grinDaca incepi de pe acum cu ele la 30 de ani se lasa muschiul deoarece push-upul nu lasa muschiul mamar sa respire si sa se miste liber si gasesti sanii in chiloti. Tu ai acum sanii drepti oricum, foloseste ceva usor, sau corset, care te ajuta si la coloana.
eu banuiesc ca dureriile sunt de la push-up, ai facut sport alergat aplecari ceva ce sa necesite efort in zona torac-lombara cand erai "echipata" cu un atfel de sutien? daca da, e posibil sa fi facut o intindere. trece repede in 2-3 zile.
Nu mai folosi push-ups, la varsta ta, mamelonul e indreptat in sus, nu sunt lasati sau ceva... push-ups sunt pentru sani lasati.
si iti mai si intind pielea si cand le dai jos nu stii de ce ai sanii zbarciti.

de asemenea cum a precizat colega mea, durerea poate aparea o data pe luna, de obicei cu 3-7 zile inainte de menstruatie. Se resimte in partea superioara a sanilor si se extinde catre subrax (zona axilara). Asta apare in general la femeile intre 30-40 ani.

ai avut de curand un contact neprotejat? iei anticonceptionale? daca da, si asta poate fi o cauza.

daca durerea este la un singur san, se poate sa fie fibroadenom si trebuie de urgenta sa te vada un medic.

ai sanii moi? pe unul din ei sau ambii au aparut chisturi la palpare? daca da e posibil sa fie mastoza chistica si de obicei te doare inainte ciclului menstrual

uneori te pot durea de la dezvoltarea lor.dar foarte rar.

| Eumada explică (pentru Meheツ):

Multumesc foarte mult de sfaturi! si chiar daca port sutien cu putin burete ma dor a doua zi sanii...eu cred ca sunt in crestere ca ..chiar daca nu port ma cam dor.happy Nu nu am avut contact sexual.

| anadark84 a răspuns:

Sanii dor in fiecare luna cu aproximativ doua saptamani inainte de venirea menstruatiei.

| TsSoFoOLiTa a răspuns:

Inseamna ca o sa creasca.

| Eumada explică:

Mentionez ca nu am sanii mari ii am cam cat un mar mai mare.happy