| andreirobert15 a întrebat:

Sall TPU
De la ce apare prostata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai prostata apare si se dezvolta odata cu aparatul urinar si cu aparatul reproducator masculin. Prostata este o glanda de marimea unei nuci, in ea se unesc uretra si canalele deferente si ea contribuie la formarea spermei.
Odata cu inaintarea in varsta, datorita scaderii secretiei de testosteron, prostata se mareste si intareste (adenom de prostata), duce la obturarea partiala sau chiar totala a uretrei, urinare cu dificultate sau retentie urinara, ducand la infectii si formarea calculilor renali.