| anonim_4396 a întrebat:

Sall TPU-isti si TPU-iste,am o intrebare(uau! o intrebare pa TPU? Ba eu cre ca tu ma minti.)Deci, am observat niste schimbari, care ma deosebesc de ceilalti colegi si vreau sa stiu daca sunt normale varstei mele(nu am voie sa imi dau varsta pa interneu da sa zicem ca sunt mai mare de 12 si mai mic de 14)asa, aceste schimbari nu ma deranjeaza(ma fac sa ma simt mai baiat :})insa vreau sa stiu daca sunt normale varstei mele(apropo! intre 12 si 14 jumate!)in primul rand am inaltimea cea mai inalta din clasa(1.72)am 85 kile desi par solid nu gras,sunt plin de par pe maini si pe picioare si chiar si pe piept mi-a aparut! Sa nu mai zic la subrat(il am putin mai scurt ca tata da mai des{tata nu se epileaza sau ceva, plus ca mama zicea ca el nu era asa paros ca mine cand la cunoscut})ca sa nu mai zic la cate pariuri castig la scoala, gen vine unu cu 3 ani mai mare si zice ma am auzit ca esti flokos, pe 50 de bani ca eu am mai mult par la subrat? si am castigat! sa nu mai zic de parul de pe fata, mustata si barba scurta(am taiato sa creasca uniforma)si deasa si daca acum fac baie maine put.Plus ca nu ma prea dau in vant dupa toate prostiile de la magazin(deci n-am de unde atatea kimikale fata de copii de la scoala care baga sprait si leis in ei in fiecare pauza)vi se pare normal? Repet, imi place! Dar e normal la varsta mea?(am par si colo jos)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| genifar45 a răspuns:

Hey! E normal deoarece fiecare individ se dezvolta în felul lui dar poate sa fie și ceva anormal. La unii cresterea excesiva a parului poate avea legătură cu moștenirea genetica.La alții poate fi vorba de un dedezechilibru hormonal.În cazul tău poate fi vorba de consumul unor cantităţi mari de zahăr, carbohidraţi rafinaţi, cum ar fi biscuiţii sau prăjiturile, poate cauza şi pilozitate.Aceste alimente au un indice glicemic ridicat, ceea ce înseamnă că eliberează energie rapid, ceea ce poate cauza rezistenţă la insulină.Dar la un nivel ridicat de insulina corpul poate sa producă prea mult testosteron...dar mai poate fi cauzată și de tumori sau medicamente. happy

1 răspuns:
| kitykity a răspuns:

E normal deoarece fiecare individ se dezvolta în felul lui dar poate sa fie și ceva anormal. La unii cresterea excesiva a parului.