| aG3r a întrebat:

Sall tpu.Ma numesc Andrei.Am 12 ani 1, 50m si am 78kgsad.Ce as putea face sa slabesc..sa am si eu abdomenul plat? Imi puteti rcomanda o dieta? Acum ca vine vara vreau sa fac mult sport.Dau funda si vot aceluia care ma ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Lasă dietele,că nu ţine cu dietele.
Învaţă să mănânci,o alimentaţie săracă în calorii,multe legume şi fructe proaspete,nu prăjeli,carne fiartă, înnăbuşită doar, lactate slabe în grăsimi, evită orice fel de grăsimi, mai slăbuţ cu dulcele, înlocuieşte cu miere eventual şi MULTĂ MIŞCARE, ai numai de câştigat cu mişcarea, crede-mă!
Pentru burtică, abdomene zilnic!
Te pup!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La vârsta ta este bine să te vadă un endocrinolog dar și un nutriționist.
Pa, pa.

| xDr0gs a răspuns:

Mult sport. Evita sa mananci carne doar cea de pui.

| alinagyo a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mananci fructe si legume, mai ales ca e si postul. Poti sa mananci peste la gratar, pui la gratar, incearca sa nu mai mananci prajit. Vorbeste cu mama ta si spune-i ca vrei sa manaci sanatos, sigur te va ajuta.

| KittyCriss a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa ti o dieta anume dar ar trebui sa renunti la paine si paste fainoase neaparat, la dulcuiri daca poti, daca mananci carne sa o consumi fiarta sau la cuptor, sa renunti la mancarea prajita si cum ai spus si tu sa faci mult sport acum ca vine vara. Si eu am o problema asemanatoare, pe 29 martie fac 13 ani, am 1.69m si am 63 kl si eu urmez acesti pasi si pe mine chiar ma ajuta sper ca ti-am fost defolos happy... funda? big grin

| LoVEDme a răspuns:

Hey! Ar trebui sa profiti acum cand vine vara.Mananca cat mai multe fructe si legume, nu manca multe grasimi si du-te la un sport! De exemplu poti sa inoti, sa alergi, sa joci fotball sau volei! Profita de timpul frumos cat poti.Fa-ti un program in care sa scrii ce sa faci.De exemplu:La ora 14 mananc salata de legume.La ora15:30 alerg.La 16:30 mananc un mar/o para.etc... Aranjaza-ti timpul mai bine!big grinhappy Sper ca te-am ajutatbig grin

| cocobub a răspuns:

Hey uite : 1. Evita grasimile si dulciurile, dar nu atat cat sa mori de pofta. Daca intr-o zi vei pofti cu tot sufletul la o patratica de ciocolata (o patratica sa fie!) atunci mananc-o pentru ca nu te va omori!

2.Nu te infometa! Daca te roade stomancul poti oricand sa mananci un mar, o portocala, ori o leguma. Stiu ca ai vrea sa sari in prima merdenea, dar un regim inseamna sa iti potolesti foamea cu alimente cat mai sarace in calorii. 3.Manaca cat mai mult kiwi si grepfruit. Aceste fructe stimuleaza arderea grasimilor si sunt gustoase. 4. Elimina total din alimentatia ta painea alba. Daca nu poti manaca fara paine, atunci opteaza pentru cea integrala. 5.Incearca sa elimini sarea in exces din alimentatia ta.

| roxanutza19 a răspuns:

Ti-as sugera sa nu te grabesti si sa nu tii diete.As spune sa faci miscare cam o jumatate de ora sau o ora, sa nu mai mananci multe dulciuri sau prajeli si sa mananci fructe si legume ca sunt cele mai importante. Sper ca te-am ajutat si sa slabesti.pa-pa

| aG3r explică:

Multumesc mult tuturor pentru. raspunsuri.Toate imi sunt te ajutor!