| Winstern a întrebat:

Revenind la intrebarile anterioare cu HERNIA INGHINALA
Azi sunt foarte fericit pentre ca am mers la doctor am facut control ( miera putin rusinelaughing) ) asistenta zicea : Hai flacau dezbracatelaughing da eu da doamnatongue
In fine am facut control si mi-a spus ca nu am hernie dar mi-a spus ca am o entorsa sau ceva de genu nu ii cunosc scrisu, mi-a dat reteta : sa ma dau cu rivanol in zona peninsului, sa ai amoxacilina, paracetamol si mai era ceva dar nu cunosc scrisu
Appropo stiam ca doctoru trebuia sa poarte manusi nu? >: mi-a facut control fara manusi,
Si intrebarea finala este ce este aceasta entorsa ca nu inteleg, pe de oparte am simptomele herniei dar nu este hernie, ce ar putea fi? Si ma doare rau in partea dreapta langa penins si testiculul drept si mai taresad
Funda pentru cel mai pun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ambele sunt legate de muschi si ligamente. La entorsa, fibrele sunt incalecate, la hernie sunt departate unele de altele si prin acea despartitura poate sa iasa membrana care inveleste organele, impreuna cu organele.
Nu stiu exact care sunt masurile de igiena, dar fiind ca nu a trebuit sa intre in contact cu mucoase umede, nu cred ca trebuia neaparat sa poarte manusi.

| mgtow a răspuns:

Poate ai varicocel (testicul rasucit). Nu avea manusi pentru ca nu are bani CNAS pentru medicamente si ustensile bune doar pentru furat din ei isi permit. Cu o ecografie o sa se vada bine daca ai sau nu hernie asa la apasare nu te poti baza sau daca e varicocel, ganglion inflamat.

Răspuns utilizator avertizat