| anonim_4396 a întrebat:

Sall TPU, revin cu o intrebare asemanatoare cu cea de acum cateva saptamani, de vreo 2-3 luni am o durere in partea dreapta jos, in zona apendicelui cred, am fost la 3 medici (1 dintre ei chirurg, iar unul cel de familie) si mi-au zis ca nu este vorba de apendicita, dar eu inca traiesc cu senzatia ca am... durerea apare zilnic, ma inteapa cateva secunde, dupa care ma lasa, cam cateva ore, dupa care, iar incepe 2-3 secunde si tot asa...voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Apendicita este o boala acuta, in 1-5 zile de la prima durere faci peritonita si, fara operatie, in inca cateva zile mori. Deci daca durerea a aparut de peste 10 zile si tu etsi inca in viata, este foarte clar ca nu ai apendicita.

| bogdan2091 a răspuns (pentru Brigaela):

Cum am mai zis, am citit ca exista si apendicita cronica nu doar acuta, care poti sa o ti in tine pana la 2-3 luni dupa care se poate agrava in cea acuta, de aia imi era teama mie...sad

| Brigaela a răspuns (pentru bogdan2091):

Nu exista apendicita cronica, este o formulare eronata pentru un apenice mai lung sau prost situat care irita intestinul. Aceasta asa-zisa apendicita cronica nu are un risc suplimentar de a deveni acuta, riscul este identic cu cel al populatiei generale.

| bogdan2091 a răspuns (pentru Brigaela):

Si spui ca nu am apendicita? spui ca numai are rost sa ma duc la medici degeaba, cand ei au zis clar ca nu e si sa numai fac nici un fel de exercitiu acasa pentru linistea mea etc etc?

| Brigaela a răspuns (pentru bogdan2091):

Nu ai apendicita, dar ar trebui sa mergi la medicul de familie, sa faci o ecografie si nbiste analize de urina fiindca e posibil sa ai o infectie urinara.

18 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Apendicita se diagnosticheaza in urma unui test foarte simplu, este imposibil ca trei medici sa o scape.
Eu am o usoara problema neurologica si am uneori senzatii diverse pe partea dreapta. Poate ca ai aceeasi problema.

| bogdan2091 a răspuns (pentru SkyPilot):

Si zici ca totusi nu e apendicita? poate am apendicita cronica sau ceva de genu, am citit pe net ca asta cronica ai fix aceleasi simptome ca si mine, durere surda in partea dreapta care o ia incet spre picior, asa ma doar si pe mine de 2 luni ...crezi totusi sa nu fie apendicita? ar fi ok sa nu fie sad

| SkyPilot a răspuns (pentru bogdan2091):

Nu cred ca este.

| bogdan2091 a răspuns (pentru SkyPilot):

Eu acasa fac des exercitii, sa ridic piciorul drept la piept, sa sar intr-un picior sau in ambele, sa stau pe spate in pat si sa ridic incet piciorul catre piept etc, chiar si mama mea imi zice sa numai fac exercitii din astea daca 3 medici mi-au zis ca nu e...dar nu stiu...sad

| rocket1204 a răspuns:

Buna! Nu cred ca medicii nu au depistat apendicita daca sufereai de asa ceva. De ficat nu cred ca este cauzata problema pentru ca ficatul in sine nu doare si nu se afla in abdomenul inferior. Ce zici daca luam in considerare si o durere a ovarului? Pentru siguranta si linistea ta mergi la un alt medic sa te vada. Daca si a treia parere spune ca nu ai apendicita spune-i medicului de familie de aceasta speculatie cu ovarul. De asemenea cel mai bine pentru tine ar fi o ecografie la intreg abdomenul. Nicio palpare nu se compara cu imagini clare ale organelor de la o ecografie. Roaga-ti medicul de familie sa--ti dea trimitere pentru o ecografie deoarece inca nu te simti bine. Dupa cum am citit de la tine ai o durere care coboara in jos pe picior. Ori este ovarul, ori apendicele. Multa sanatate!

| bogdan2091 a răspuns (pentru rocket1204):

I-am cerut medicului de familie trimitere la ecografie dar mi-a zis ca nu am nevoie de asa ceva si ca este decat o durere minora ce poate aparea din cauza unui organ iritat din cauza alimentatiei proaste si mi-a dat un regim strict care pentru moment il urmez dar nu vad vreo schimbare...

| bogdan2091 a răspuns (pentru rocket1204):

Si sunt baiat, nu e vorba de ovar...

| rocket1204 a răspuns (pentru bogdan2091):

Insista! Unii medici asa fac. Nu iti dau ca li se pare lor ca nu este, ca o fi, ca n-o fi. Medicului de familie ii poti exagera situatia. Acum cateva zile o fata a intrebat tot aici de o durere in dreapta jos si nu am fost atenta sa observ ca nu tot ea intreaba. Scuza-ma.

| bogdan2091 a răspuns (pentru rocket1204):

O sa merg saptamana viitoare la un ecograf, dar sper din suflet sa nu fie apendicita...nu ma simt in stare sa ma operez sincer..mereu cand am o durere acolo in partea dreapta, o intepatura, incep iar sa cad intr-o depresie si incep sa zic, daca e chiar apendicita daca trebuie sa ma operez...si am ganduri negre..eu sper din suflet sa ma calmez si sa nu fie nici o apendicita sad

| rocket1204 a răspuns (pentru bogdan2091):

Draga Bogdan, si eu m-am operat de apendicita si fiind sportiva ma obisnuisem sa ignor durerile. Am ignorat si nu am zis de durerile din abdomen. Cand din greseala am ajuns la spital mi s-a spus ca daca mai stateam 6 zile cu aproximatie muream din cauza apendicitei. Mergi si opereaza-te. Eram la inceputul adolescentei cand m-am operat si nu mi-a fost teama. Hai ca se poate! Ai grija de tine!

| bogdan2091 a răspuns (pentru rocket1204):

Eu am fost la 3 medici, plus un chirurg si cel de familie care ma cunoaste de mic, si mi-au zis ca nu e vorba de apendicita, si mi-au zis fix si ce trebuiau sa am pentru ca sa am apendicita, n-am avut nici un simptom al apendicitei decat durerea asta surda in partea dreapta jos de 2 luni, dar cel mai probabil, si cel mai probabil, m-am gandit si inainte, posibil sa am giardia (am mai avut si cand eram la gradinita) si e foarte posibil sa am paraziti intestinaliwinking

| rocket1204 a răspuns (pentru bogdan2091):

Posibil. Giardia vine la pachet si cu mancarimi ale nasului, fetei. Monitorizeaza in urmatoarele doua zile durerea si vezi evolutia. Daca se agraveaza stii ce ai de facut. Eu iti urez multa sanatate si noroc! Tinem legatura. Astept vesti bune

| bogdan2091 a răspuns (pentru rocket1204):

Nu m-a mancat nici nasul nici fata de cand am durerile astea, dar avand in vedere ca am avut de mic, si imi daduse tratament, si l-am urmat aproxmativ o saptamana si mi-a trecut pana in momentul de fata, mai ales ca deseori am mancat nespalat pe maini si destul de multe prostii, am vorbit si cu mama si asta mi-a zis ca este 100% si stie sigur...am incredere in ea, mai ales ca simptomele sunt asemeanatoare cu cele ale apendicitei de aia m-am speriat

| bogdan2091 a răspuns:

Mentionez ca nu am alte simptome, doar aceasta intepatura care din cand in cand se transforma intr-o durere surda...