| MyNameIsCicoare a întrebat:

Sall TPU, spuneti-mi si mie va rog cum sa slabesc 5kg pe saptamana fara prea multa infometare,avand in vedere ca zilnic, dimineata si seara voi face cate 30 de abdomene si 30 de genoflexiuni+de 2 ori pe saptamana fac tenis.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De ce nu faci tu o cura de slabit cu varza? Alegi cateva cepe potrivite, 2 ardei grasi, 1 varza medie sau 2 mai mici, 2 cutii de rosii in bulion, sare si piper dupa gust, 1 cub de knorr, frunza de telina, ardei iute (daca iti place mancarea condimentata) si patrunjel.

Se aseaza toate acestea curatate si taiate intr-o oala cu apa incat sa le acopere. Se fierb 10 minute la foc mare dupa care timp de 2 ore la foc mic. Se consuma apoi cat mai multa. Tine de foame si este destul de gustoasa.

Cum se tine dieta?

Dieta este recomandata a se tine timp de 7 zile, la sfarsitul carora, daca nu ai trisat, poti slabi intre 5 si 7 kilograme.

In prima zi, pe langa supa de varza, mai ai voie sa mananci fructe cat de multe doresti si sa bei foarte multa apa plata.

A doua zi combini supa de varza cu legume si apa plata, dar ai grija sa eviti legumele precum fasolea, mazarea, cartoful si porumbul.

A treia zi ai voie atat fructe cat si legume. Si bineintels multa supa si apa.

A patra zi mananci 3 banane si supa. Nu uita de apa.

A cincea zi poti servi 800 de grame de carne de vita sau pui cu supa si multa, multa apa.

In cea de sasea zi poti manca orez fiert pe langa supa cu care te-ai obisnuit deja.

In ce-a de-a saptea zi si ultima de altfel poti manca peste pe gratar si multa supa.

Daca simti ca pierzi prea mult din greutate in primele zile, intrerupe dieta pentru 2 zile si apoi ia-o de la capat.

Este bine sa nu tii aceasta dieta mai mult de o saptamana. Daca vrei totusi sa pierzi mai mult de 7 kilograme, poti face o pauza de o saptamana dupa care sa o iei de la capat.

| unknownn a răspuns:

Ai de viata mea ce-a ajuns lumea, in ziua de azi toti vor sa slabeasca, daca asta e forma voastra, ce dracu toti vreti sa aveti 40 de kg? Toti vreti anorexie? E la moda cumva?

| MyNameIsCicoare explică (pentru unknownn):

Am 70 kg si as vrea sa ajung la 60.Nu-s un fotomodel obsedat.Deci te rog ajuta-ma.

| unknownn a răspuns (pentru MyNameIsCicoare):

Pai pentru 10 kg nici n-ar trebui sa te complici prea mult, doar sa fii mai atenta la ce mananci, si sa alergi cam 30 minute pe zi si ai rezolvat in 2 luni maximhappy

| Cosmin86 a răspuns:

5 kg pe saptamana e imposibil sa slabesti sanatos, poate 2-3 kg / luna.

Daca vrei sa-ti dai sistemul imunitar peste cap si eventual as faci ulcer sau gastrita in cativa ani n-ai decat.

Ai pueta eventual sa incepi sa te dai cu capul de pereti, e mai sanatos decat ce vrei tu.

| FashionVictim93 a răspuns:

Hmm nu stiu daca vei putea slabi 5 kg intr'o saptamana ..Eu am slabit intr'o saptamna 2 kg maxim (sunt dependenta de dulkiuri si daca renunt la ele si fac dimineata 150 abdomene si seara 200 bdomene si alte exercitii de genul asta slabesc garantat 2 kg pe saptamana si o alimentatie normala si asa nu ma omor cu mancare mai deloc.aa si am renuntat la paine, mancam decat dimineata o felie in rest totul gol si dupa ora 19 nimic sau daca imi era foarte foame un iaut natural sau un fruct ). Atunci cand apar petreceri etc atunci poti manca ce iti doresti dar a doua zi sa faci imediat sport si daca poti sa il dublezi pe cel facut de tine zilnic(saptamanal sa iei pauza 2 zile in care sa te relaxezi etc).Ce ti'as mai recomanada pe langa sport si o alimentatie sanatoasa care sa iti devina stil de viata este SAUNA.Te ajuta sa elimini toxinele si la diverse alte probleme si in primul rand te ajuta sa slabesti, scapi si de celulita etc (iti spun din proprie experienta)... sper ca ti'am fost de ajutor si bafta in ceea ce ti'ai propus.happy