| Dotdotggg a întrebat:

Va rog zicietimi repede un remediu eficient pentru durerea de masele pentru ca o doare insuportabil de tare pe mama maselele cel mai bun raspuns primeste Funda si Vot. URGENT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ca si in cazul altor conditii medicale specialistii recomanda tratarea acestor dureri in functie de localizarea si severitatea acestora dupa cum urmeaza:
- administrarea unui tratament pe baza de acetaminofen sua ibuprofen pentru amelioararea durerii. Este foarte important insa ca aceste medicamente sa fie luate respectand indicatiile oferite de prospect;
- evitati mancarurile foarte reci sau foarte calde;
- muscati cat puteti de tare dintr-un tampon de vata imbibat in ulei de cuisoare.
- daca este vorba despre dureri manifestate la nivelul maxilarului este recomandata inceperea unui tratament pe baza de aspirina, ce are capacitatea de a amelioara durerile aparute la nivelul articulatiei maxilarului la adulti. Astfel daca durerea se manifesta in momentul in care deschideti gura acest lucru poate indica afectiuni ale articulatiei temporo-mandibulara. Prin umrare cascatul sau inghititurile mari de mancare pot actiona ca factori de sporirea durerii.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/primul-ajutor/tratament-cazul-durerilor-de-dinti

| ZvT a răspuns:

Votka don Corleone. Daca nu e bun, dă-i un paracetamol.

| stresat a răspuns:

Sa ia un analgezic sau daca are carie acolo, sa puna pasta de dinti si sa tina cateva minute pasta acolo. Ar trebui sa ii treaca.

| dasdfsdfdf a răspuns:

Pai te speli pe dinti foarte multl

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trece pentru o scurta perioada de timp daca se spala pe dinti; sau daca ia apa calda in gura!

| maritzandrei a răspuns:

Ketonal forte, algolcamin, paracetamol...te rog fundita