| LanaDelRayFan a întrebat:

Va roog sa nu va bateti joc...Mi-e cam frica de intuneric,mai ales ca primesc mesaje pe messenger si facebook care ma sperie I don't want to seeDeci, cum pot scapa de aceasta teama?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| LanaDelRayFan explică:

Va multumesc dar chestia este ca nu pot uita.Imi vin singure in minte acele mesaje si I don't want to see

| Adryanna2000 a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Ca sa te convingi ca nimic din acele mesaje nu e adevarat ia o foaie de hartie si scrie si tu un astfel de mesaj. Apoi citeste-l de 2 ori si vei vedea ca ti se va parea o mare porcarie.Te rog asculta-ma si fa ce ti-am zis!

| DarkBlood32 a răspuns:

Pai pur si simplu tu nu stii ce se afla in intuneric si de aceea iti este frica. Te uiti prea mult la Scooby Doo sau la filme horror. Cu mesajele de pe Y! M si FB si se pare o prostie. De ce trebuie sa-ti fie frica? Uite,cand am fost mai mica imi era tare frica de intuneric dar frate, acum sunt mare. Spune-ti in gand "De ce trebuie sa-mi fie frica de intuneric?". Ti-e frica sa nu-ti apara vreo fantoma prin fata? Stiu, este nasol. Dar nu exista asa ceva. Ca sa nu-ti mai fie frica de intuneric tine veioza aprinsa pana te ia somnul, asculta muzica la maxim, joaca-te cu animalul tau. Lasa filmele/povestile si toate bazaconiile horror. Sunt doar niste porcarii de adormit copii mici. Sau te joci Scary Maze? Mai bine joaca-te ceva frumos. Daca ai sub 15 ani du-te la psiholog.
Te pup. kiss

| Empathizer a răspuns:

Fricile astea pot fi provocate de lipsa cronica de somn, lipsa de vitamine si minerale din surse naturale si lipsa de socializare reala, nu virtuala. Incearca sa nu mai intri pe mess si pe FB un timp. Petrece mai mult timp in aer liber, nu la computer. Iesi cu prietenii, faceti sport, sunt atatea terenuri in aer liber unde puteti bate mingea sau juca tenis, ping-pong sau altceva. Mananca legume si fructe (400 de grame pe zi), aduc vitamine si minerale. Lasa tutunul (daca este cazul) si bea 2 litri de apa pe zi (de la robinet, daca e buna apa din zona ta, sau apa de izvor tip Cumpana, La fantana, Devin). Mananca o ceapa cruda la masa de seara, pe langa ce mananci de obicei, si priveste stelele de pe cer cam un sfert de ora inainte de culcare. Vei dormi ca un prunc.

| YONTU a răspuns:

Sa stii ca si eu am aceeasi problema ca si tine(daca ma uit la un film horror imi mai amintesc din el, si unele mesaje legate de religie: adica jos - mediu - sus(sper ca intelegi ce am precizat).
Singura cale pe care multi mi-au spus-o este sa mergi mai mult la biserica si cred ca este si adevcarat!

| Puffulets a răspuns:

Fiecare dintre noi are o teama nu e nimic rusinos in asta.Incearca sa nu te mai gandesti la acel lucru care te inspaimanta, incearca se asculti muzica inainte sa adormi si imaginiazati sau gandeste-te la ceva care te face fericita sau sa te simti bine sau incearca sa te gandesti la ceva care sa te faca sa uiti de acea groaza.

| myruna2012 a răspuns:

Buna,
Si eu am aceeasi teama de intuneric...
dar eu nu o am de la filme ...cand eram mai mica(7-8 ani, acum am 10) am vazut o stire cum ca duhul rau eprintre noi si ne urmareste (Satan)
Dar sa nu iti mai fie frica de intuneric pentru nu are ce sa ti se intampla daca tu crezi in Dumnezeu, El te protejeaza!
Aceasta teama e numai in mintea ta!
Stiu ca nu poti sa nu te gandesti la un film sau cosmar... Spuneti in gandul tau asa : este dpoar un cosmar, este doar un film! Ca sa uiti un cosmar, dimineata uitate pe geam...(il vei uita cu siguranta)
Inainte de culcare incearca sa mananci o banana!

| Adryanna2000 a răspuns:

Nu trebuie sa iei in seama mesajele dupa facebook.Sunt puse doar ca sa primeasca distribuiri de la oamenii care daca le citesc o sa se sperie si o sa le distribuie ca sa nu moara, etc.
Cat despre frica de intunerit, nu te panica e firesc.Pana anul trecut mergeam cu bunica la baie dar cu timpul frica de intuneric trece incet-incet.

| VreauMulteRaspunsuri a răspuns:

Sunt multi cu aceasta teama dintre care si eu.

| AcelasiEu3 a răspuns:

Fugi 1 km pe intuneric si scapiwinking Vorbesc serios

| dianali a răspuns:

Sa stii ca eu dupa ce ma uit la un film de groaza care ma sperie( spre rusinea mea) ma uit dupa film la ceva amuzant sau la desene... orice mi-ar putea distrage atentia de la subiectul filmului. Sau sa stii ca eu mai las cate o data lumina aprinsa pe hol sau in baie deoarece casa mea e mare si mi-e frica sa nu dau cu capu de pereti dar s-ar putea sa te ajute si pe tine. Sper ca te-am ajutat. FUNDA?