| just for me a întrebat:

Sallz! am o problema. parintii mei fumeaza, si fac asta destul de des pe zi, adica cam 11-12 ori pe zi, poate mai mult mama ca tata uneori. faza e ca eu nu suport fumul de tigara, il urasck si am si alergie. daca inspir odtaa acest fum nenorocit mi se face greata si tusesc si nu mai pot respira. insa sa mi se faca greata mi se intampla cel imi des, nu suport tigarile!:-& as vrea sa ii fac sa inteleaga, desi stiu ca eu nu suport, incearca sa se fereasca de mine, adica fumeza in fata mea dar la 3-4 m, dar eu nu suport sa ii vad fumand, stiu ca nu face bine, ca le strika sanatatea, dintii, plamanii.stiu ca odata ce incepi sa faci asta, devine un fel hobby, ei tot incearca sa nu mai faca asta dar nu reusesc, adica au mai micsorat nr cu vreo doua. ne sfatuiesc mereu sa nu ne luam dupa ei ca e un drum gresit sa te apuki de fumat, spun ca nu stiu ce ar face daca noi(copii)am fuma. oricum, eu una, in afara de aceasta alergie, nu m-as apuka de asa ceva, nu mi-as strika sanatatea si corzile vocale(vreau sa am o cariera muzicaala) si dintii pentru asa ceva.nu as face asa ceva never.as vrea sa ii pot face si pe ei sa renunte definitiv, dar fiind un obicei de demult, stiu ca e greu, dar nu vreau saii vad bolnavi, si deja au probleme.multa lume fumeaza, sunt inconjurata de multa multa lume care fumeaa si mi-e greu sa vad, dar as vrea ca macar pe ie saii fac sa renunte definitiv.sunt mai timida si nu stiu ce sa le mai zic, uneori ei nu ma iau in serios. ceva sfaturi? stiu ca si ei ar vrea sa renunte, dar nu stiu cum.cum ar trebui sa ii ajut eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sa renunte la fumat este foarte greu, le va trebui sprijin din partea multora: prieteni, colegi, familie, Dumnezeu. Daca prietenii si colegii lor fumeaza si ei si nu vor sa-i ajute, tot ramaneti voi, copii, si Dumnezue de partea voastra. Gandeste-te la copii tai, cand ii vei avea, si cum se vor bucura parintii tai sa-i vada crescand. Asta daca Dumnezeu va vrea si vor trai pana atunci. Eu unul cand ma gandesc la viitor, cred ca mi-ar placea sa traiesc pana atunci cand ii voi vedea pe nepotii mei terminand o scoala, casatorindu-se si poate sa-i vad pe primii mei stranepoti. Stiu ca un asemenea gand le va da puterea necesara si parintilor tai sa se smulga din "imbratisarea mortii". Nu exista variante -"lasa ca tai azi o tigara, maine inca una", "lasa ca ma las de maine". Exista doar acum: "asta este ultima tigara". Daca se intampla sa recidiveze, se pot lasa si atunci, tot dupa o tigara. Daca nu mai pot rezista fara nicotina, exista guma de mestecat sau pastile care au nicotina. Daca este obiceiul cel cu care au de luptat, il pot inlocui cu altele mai sanatoase.
Domnul sa fie cu voi.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

E cam dificil pentru că tu nu ai cum să convingi o persoană să se lase de fumat dacă ea nu vrea asta. Trebuie să ai voinţă ca să reuşeşti să te laşi complet. Sugerează-le să diminueze numărul ţigărilor încet, azi cu una în minus peste 4 zile cu două în minus şi tot aşa. Vorbeşte-le sincer spune-le ce mult te deranjează şi roagă-i să încerce să facă ceva în acest sens. Baftă!

| TipulVerde a răspuns:

Vorbeste-le foarte serios si spune-le ca vrei sa renunte sau sa mai taie din ele. Daca nu, ia si tu o tigara si aprinde-o. Daca unul dintre ei comenteaza zi-le ca ai invatat de la ei. Daca nici asta nu merge rupe-le tigarile, uda-le brichetele, chibriturile.
Sau cea mai tare faza: baga-le tigarile in lapte, lasa-le sa se usuce si apoi baga-le inapoi in pachet. Daca fumeaza una de aia nu mai vrea tigari in veci.

| RфZaημtzα a răspuns:

Nu ai ce sa le faci! ambitia.totul depinde doar de ei!

| Azul a răspuns:

Tu ar trebui sa vorbesti cu ei si sa le spui sa se gandeasca si la tine pentru ca iti pun si tie sanatatea in pericol nu numai ei. Tu esti fumator pasiv si nu este bine. Poate daca le vei spune acest lucru se vor gandi la tine si vor incerca incetul cu incetul sa se lase de fumat. Dar sa stii ca nu este usor. Fumatorii foarte greu se lasa de fumat. Dar eu zic ca daca le spui acest lucru de mai multe ori, ca nu mai poti, ca nu mai suporti si ca iti pun si tie viata in pericol. Poate se gandesc mai bine si renunta. Incearca, poate vei reusi.

Te pup si iti urez succes.

| UnicornsAreLove a răspuns:

Eu leas spune ca daca tin la sanatatea mea si la sanatatea lor si sa se lase deoarece e foarte rau sa fumeze si nu e sanatos

| TPMTotiPentruMine a răspuns:

Pff.

sunt parintii tai.ar trebui sa le pese de faptul ca tie ti se face greatsa si alte chestii...

| yulya031 a răspuns:

Adultii se simt atotstiutori si nu primesc ei "ordine" de la copii lor.

Parintii tai probabil fumeaza de multa vreme. Incearca sa le spui ca tigarile sunt scumpe :d loveste-i si in punctul financiar. Tot ce poti tu face este sa le spui ca te deranjeaza fumul si faptul ca ei isi risca sanatatea, la modul cel mai serios; sa ii eviti cand fumeaza -du-te in alta camera etc- pe cat posibil si sa nu te apuci si tu...

Fumatul e un viciu dificil, dar cine vrea, se poate lasa. Nu e imposibil. Dar e o chestiune de vointa.

Răspuns utilizator avertizat
| Khristiana a răspuns:

Eu zic sa isi cumpere tigara electronica pentru ca nu face rau la plamani!

Răspuns utilizator avertizat
| Valentin22 a răspuns:

Pai nu prea poti sa faci. sa renunte daca parinti tai nu au ambitie. tata a fumat 31 de ani si s-a lasat pentru ca a avut mare ambitie si daca nu suporti fumul de tigare du-te si tu in alta camera. ca nor veni dupa tine.

| andreeailescu a răspuns:

Incearca macar sa le spui ca fumatul le strica sanatatea si se vor inbolnavi>lasa timiditatea la o parte si incerca sa-i ajuti cum poti tu! poate daca le vei spune canu le face bine pentru sanatate sica si tie itie este rau de la fumul de tigara.ei vor incerca sa renunte.si vor face tot ce le sta in putere sa te faca pe tine mai fericita
si vor avea grija ca tu sa nu te imbolnavesti de la fumul de tigara.
asa ca incearca nu ezita si vezi ce rezultate iti va da!

| andreeailescu a răspuns:

Spune-le sa inceteze sa mai fumeze ca te imbolnavesti pe tine cit si pe cei din jur
si poate vor inceta sa mai fumeze...