| Gyany02 a întrebat:

Salu tpu.Sunt incepator si ieri am tras de fiare, adica am facut biceps.Azi dimineata m-am trezit cu o durere la bicepsul stang.Pur si simplu nu pot indrepta bratul, trebuie doar sa-l tin indoit ca sa nu ma doara, de la ce credeti ca este aceasta durere, febra musculara? Greutatile aveau 4 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pagetoc a răspuns:

Bineinteles ca o sa-ti treaca. Azi nu prea mai gasesti medici de familie. Ia o crema cu antibiotic si te ungi in zona unde te doare. Du-te la farmacie si intreba. E o crema de genul acesta facuta de antibiotice Iasi si e ieftina, pana in 20 de lei. O sa-ti spuna farmacista ce sa mai iei. Bafta

| Gyany02 explică (pentru pagetoc):

Te pricepi in ale culturismului? adica sa-mi dai sfaturi?

5 răspunsuri:
| pagetoc a răspuns:

Nu e febra, febra apare dupa 24 sau 48 de ore cel putin. Posibil o intindere. Nu trebuie fortat nimic cand e vorba de miscare. O iei incetul cu incetul. Azi un pic, maine un pic. Apoi ia si alearga, fa un sport mai aerobic, altfel muschii o sa-ti ramana asa. "fiarele" trebuie urmate MUSAI de o alergare, un baschet, ceva, sa intinzi muschii aia. ntz ntz ntz...

| pagetoc a răspuns:

La culturism ma pricep atat de mult incat sa-l ocolesc.
Am facut sport de performanta, atletism, fac arte martiale de cativa ani buni si stiu cum sta treaba cu sportul.
Cel mai armonios te dezvolta innotul, apoi atletismul. Corelat cu aceste sporturi faci forta, dar nu la fiare, ci tu singur: flotari, abdomene, genoflexiuni, tractiuni la bara, alergare rapida pe scari in reprize, etc. Cel mai bine e sa te inscrii la astfel de sportul si sa faci organizat, macar 6-12 luni cat inveti cum se face miscare in adevaratul sens al cuvantului. Aceste sporturi te dezvolta armonios si nu fortat. La culturism fortezi muschii cu miscare standard pentru ca pe aia ii doar fix in cot de tine, cum spuneam trebuie sa faci si AEROBIC ceva. Culturismul te dezvolta brusc, si cand te-ai lasat esti varza. Sa nu-ti mai spun ce sa intampla daca iei creatine. Pe langa ca te dezvolti ca o gaina de avicola in sensul ca ai brate mari dar un gat subtire si mic, incheieturi slabe si oase asemenea, te trezesti ca nu ti se mai scoala. Nu poti sa ai numai avantaje, mai si platesti pentru chestiile astea.
Deci daca vrei sanatate, si nu doar sa ai tu acolo muschi pentru ca vezi doamne e la moda, fa un sport calumea care sa-ti ofere un corp sanatos intr-o minte sanatoasa. Din punctul meu de vedere, cele 2 spoturi de care iti vorbeam si karate-ul te fac un om de nota 11 din toate punctele de vedere. Karate-ul este, din punctul meu de vedere, cel mai complet sport. Corelat cu inot si jogging, iti spun eu ca n-ai treaba cu muschii si oasele.
Te salut

| nyco2013 a răspuns:

Daca esti incepator eu zic ca 4 kg e cam mult si nu cred ca e vorba despre o febra musculara pentru ca oricum iti puteai misca bratul, cred ca e ceva mai grav, eu zic sa consulti chiar un medic. succes si multa sanatate!