| paulici09 a întrebat:

Nu fac sport si ieri am inceput sa fac niste abdomenetongue
Am facut 60 de abdomene fara incalzire, iar azi dimineata m-am trezit cu o durere foarte mare la abdomen.
E posibil sa fie febra musculara? Funda! :-X

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu e posibil, sigur este. nu intru in detalii cum se produce febra musculara, dar pe scurt e cam asa: faci efort dupa ce nu ai facut o perioada indelungata (chiar si 2 saptamani) => febra musculara. si daca te incalzeai aparea, doar ca o simteai mai putin

| BlueBird05 a răspuns:

Febra musculara e. Dar n-ai de ce sa iti fac griji, in maxim 4 zile dispare.
P. S.big grinaca faceam sport si avea febra musculara faceam si uramtoarea zi si imi trecea. Poti sa incerci si tu, dar acum fa si o incalzire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai inceput cu multe abdomene. Puteai linistita sa incepi de la 20-25(depinde cat de dezvoltata esti) si sa tot cresti cu 5-10 pe zi.
Daca vrei sa faci niste abdomene pentru slabit sau pentru un abdomen frumos nu va fi suficient sa faci doar abdomenele alea.Trebuie sa mai faci si niste exercitii din acestea pe langa :
http://www.youtube.com/watch?v=9XTc4s6Nf8c&feature=related
Nu trebuie sa le faci pe toate, doar cele care poti, si ca la abdomenele normale sa cresti cu 5-10 in fiecare zi.Sunt FOARTE BUNE.Eu am ramas uimit cat de bine m-a format si m-a scazut burta in 4 zile.Pe langa asta te lucreaza si la picioare parerea mea.
Noroc.

| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Cu siguranata e febra musculara deoarece tu nu faci sport si nu esti antrenat

| QiCKaaTc a răspuns:

Asa putine?! Doar 60 laughing?!

Răspuns utilizator avertizat
| Irinushh a răspuns:

Da! laughing e febra musculara.
Eu patesc asa in fiecare an cand dam normele la sport si profesorul ne sfatuieste sa incepem in fiecare seara sa facem cate 10, in a2a cate 20 si tot asa pana la 100.
Da cine crezi ca face? laughing asa ca ne alegem toti cu o febra musculara dupa norma aia....ca nu mai putem rade sau ridica din pat! laughing Stiu ca e rau, trece in cateva zile. Profesorul ne sfatuia sa mancam iaurt sau zahar si sa facem un dus fierbine. La mine nu avea rezultat. De obicei cui pe cui se scoate, la mine trecea daca mai faceam abdomene...

| Patriciia a răspuns:

Normal, mai ales ca nu ai mai facut sport de mult, iar muschi si-au pierdut din elasticitatea dobandita prin efort fizic, si mie mi se intampla asta, dar eu fac dans sportiv si pilatesde 6 ani acum nu mai am febra musculara sau cel putin nu o mai simt probabil din obisnuinta nu-ti face griji sg este febra musculara o sa-ti treaca in cateva zile, dar oricum continua sa faci abdomene nu te lasa doborat\a de febra musculara sper ca te-am ajutat. fundita:*?

| Brailainfo a răspuns:

Mai mult ca sigur e febra musculara. In 2-3 zile trece! keep the good work!

| STL a răspuns:

Este febra musculara cu siguranta. Daca zici ca nu ai facut incalzire si mai ales ca nu practici sport, muchiul nu este obisnuit cu efort si atunci apare Febra musculara!