| Ferii a întrebat:

Saluate TPU!
Din păcate am fimoza... Întrebarea mea este că există tratament pentru asta sau doar operație? Dacă doar operație cât costă, cât durează tratamentul/operația?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezolvarea acestei afectiuni a penisului, depinde pur si simplu de gravitatea/severitatea si incadrarea efectiva a fimozei, in cele 4 gradatii existente. Fimoza usoara si medie adica de gradul 1 si 2 de obicei se poate rezolva acasa prin metoda Beauge sau prin folosirea unor inele elastice special create pentru a fi folosite in astfel de cazuri. Fimoza grava sau severa adica cele de gradul 3 sau 4 de regula se imdeparteaza chirurgical prin sectionarea inelului fibros sau in cazurile foarte severe prin operatia de indepartare a preputiului prin circumcizare. Nivelul de gravitate a fimozei este stabilita de medicul urolog, cel care iti va explica care este modul optim/adecvat de a se proceda, sau tratamentul de urmat in cazul tau. Operatia se efectueaza sub anestezie deci nu simti nimic, insa pe perioada de vindecare poate sa apara si durerea. Costul operatiei iti este comunicat de catre medicul care efectueaza operatia. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de gradul fimozei.
Masajul si trasul de gland este indicat pentru fimoze usoare, iar in cazuris evere, cand nu se decalotaeza penisul, doar interventia chirurgicala o poate face.
Operatia in sine este foarte uosara, se face sub anestezie locala si dureaza 10 minute, dupa care pleci acasa.
Dupa operatie, mentii locul curat spalat, dupa fiecare urinare si intr-o saptamana, esti ca nou.
Mergi la un urolog sa te vada si sa constate gradul fimozei, decizand ce trebuie sa faci.