| ALEXXXL19 a întrebat:

Salur de la enercizante nu mai poti dormi deloc si daca dormi te trezesti ametin si rau
am baut ieri un moust enercizant din ala negru cu verde si m-am pus la somn de la 17 pana m-am trezit la 23 si n-am mai dormit am fost la munca azi nimic pana la 10 cand ma apucat un somn si am baut o cafea la pauza si dupa aia m-a tinut treaz dar cu o mica durere de cap si un gust ciudat nu de cafea in gura de la ce poate fi si energizantu te poate strica grav la stomac adica doar unu singur pe zi sau unu cand si cand dar nu mai mult de unu pe zi?
MUltumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Periculoase enercizantele asta, grija mare. Lasand gluma, unul pe zi ar fi ok, dar mai bine din cand in cand sa fii sigur, mai ales daca are efectul asta asupra ta, ori deloc.

| Caro34 a răspuns:

Energizantele sunt bune: la eforturi mari, la drumuri lungi, la serviciu unde trebuie sa fii fit, dar nu sa dormi fiindca dau: palpitatii cardiace, nervozitate, dilatari ale pupilei etc. Luate in cantitate mare pot duce la: ulcere, cancere gastrice, infarct, deci e mai buna o cafeluta cu lapte! Numai bine!

| Vvistula a răspuns:

Energizantul este facut sa-l iei cand ai nevoie ( gen daca mergi mult cu masina odata sau la o nunta sa stai treaz) dar nu in fiecare zi pentru ca sucul gastric din stomac poate sa-ti roada partea inferioara a stomacului si sa dai in alte belele.

| Giozy a răspuns:

Ai putea sa te lasi usor usor de energizat, nu e sanatos si iti face sa bata inima mai repede, daca mai bei si cafea e prea multa cofeina in corp, mai bine bei cafea in loc de energizat