| Irinamaria988 a întrebat:

Fara sa imi dau seamna ieri am baut aproape 3 energizante jumate si o cafea... ultimul fiind pe la ora 02 dimineața.Am fost la un majorat si ma simteam epuizată, acesta fiind motivul pentru care l-am baut la ora aceea.Am ajuns acasa si am adormit pe la 6 dimineata pana la 8, cu toate ca imi era atat de somn in cat ma usturau ochii nu am putut dormi. Cand m-am trezit pur si simplu ma straduiam sa scot doua vorbe☹parca mi se inclestase gura si abia reuseam sa pronunț corect si clar cuvintele, nu am mai patit asta niciodată...am exagerat foarte mult mai ales ca nu consum des energizant. Am avut o zi foarte încărcată si am uitat ca am mai baut. Pana si la ora actuala nu vorbesc foarte clar,mi se incurca limba in gura si imi este greu sa pronunț.Imi este frica, am auzit ca poate provoca paralizie locala sad Sa ma duc la medic? am o stare foarte ciudata, imi este foarte somn in continuu dar nu pot dormi
Stiu ca am facut o tampenie dar a fost o greșeala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexwahl a răspuns:

O vizita la medic nu strica niciodata. Organismul tau a suferit o dereglare majora. Asa se intampla cand inima bate prea repede, iar daca esti obosit peste masura :Nu poti sa vorbesti corect, aiurezi, nu iti gasesti linistea, cand inchizi ochii ai impresia ca vezi tot felul de lucruri...Eu sunt sigur ca va trece de la sine.Problema asta are nevoie de cateva zile,

| Irinamaria988 explică (pentru alexwahl):

M-am speriat foarte tare, nu mi s-a mai intamplat asta... Dar recunosc nici eu nu am mai consumat atata cofeina intr-o singura zi
Sper sa treaca, este foarte neplăcută senzația mai ales ca trebuie sa ma concentrez sa vorbesc coerent.Ma simt epuizata fizic dar ceva nu na lasa sa dorm, mi se închid ochii si nu ii pot inchide
Multumesc pentru raspuns

4 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Da, ai facut o tampenie! Acum, stai si asteapta ca toata porcariile alea de taurina, guarana, cofeina cat sa pui la pamant un elefant si alte "chestii" sa se elimine din organism. Partea proasta este ca, in momentul in care efectul lor va trece, o sa cazi ca si cum ai luat o bata in cap. Asa ca, daca ai planuri pentru maine-poimaine, mai bine da telefoane si amana!

| Irinamaria988 explică (pentru JackR):

Deci sa stau acasa... aveam meditaii dar cred ca o sa le las la sfarsitul saptamanii ...multumesc pentru răspuns

| JackR a răspuns (pentru Irinamaria988):

Nu pot sa-ti spun "cu placere", pentru ca nu imi place sa dau vesti rele. O sa te simti rau cateva zile, dar ti-ai facut-o cu mana ta. Ca idee generala, un energizant, din cand in cand, este acceptabil. Dar nu 3, in cateva ore, plus cafea. Sper sa-ti aduci aminte, data viitoare cand vei fi tentata!