| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Am o problema enervanta. (mentionez ca sunt baiat)
De duminica (18 mai) a inceput sa ma doara putin buricul, efectiv in buric. Fac sala, dar ridic greutati foarte mici (care nu depasesc 10-15kg) avand in vedere ca n-am mai facut de ceva timp, si alerg. As vrea sa stiu cauza durerii, nu e o durere insuportabila, dimineata nu simt nimic, nici cat timp sunt la scoala. Durerea am observat ca apare pe la ora 15:00 (stiu ca suna absurd, probabil porneste pe fond psihic). Este posibil sa fie doar o intindere? M-am fortat la flotari, dar din cate stiu nu prezinta un pericol. Va rog sa raspunda cineva cu experienta, daca durerea persista am sa consult un doctor. Tot ce sper e sa nu fie o hernie ombilicala, nu am nimic umflat, si deobicei apas mereu pe zona in care ma doare ceva, si nu prezint nicio durere la apasare. Pur si simplu este o durere in buric constanta.

Repet, vreau un raspuns de la o persoana cu experienta va rog! Nu raspunsuri gen "consulta un medic".
Ofer FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Este posibil ca efortul depus sa suprasolicite si sa largeasca inelul ombilical, ceea ce poate duce in timp la hernie ombilicala. http://www.i-medic.ro/boli/hernia-inghinala

| forceunleashed7 a răspuns (pentru doctoressa):

Am fost azi la sala dupa 2 zile de pauza, cand alerg nu simt nimic. E destul de ciudat, sunt foarte paranoic in privinta herniei, din aceasta cauza ridic putin si fac mai mult abdomene/flotari. Largirea inelului ombilical stiam ca este specific femeilor care prezinta sarcina. N-am nimic umflat, mentionez ca am fost acum 5 luni la 2 doctori urologi si mi-au spus ca nu am niciun fel de hernie. Este posibil sa apara un tip de hernie daca fac abdomene, flotari sau daca alerg? Va multumes de raspuns.

| TheSoldier a răspuns:

Pai, o sa iti treaca, stai linistit. Si mie mi s-a intamplat, pentru ca faceam prea mult efort la sala. In 3-4 zile nu o sa mai ai nicio problema, dar totusi incearca sa nu mai depui atat efort la sala, pentru ca probabil esti la inceput.