| ANONIM12737 a întrebat:

Salut, a apelat cineva de aici la un medic nutriționist, am in plan sa ma duc la unul sa-mi recomande un plan pentru îngrășare, mentionez ca am 20 ani si sunt subponderal, nu contează ce zice lumea dar devine deranjant la un moment dat sa se mire ca sunt foarte slab. Menționez si ca părintii mei erau slabi cand erau tineri. As dori sa pun măcar 10 15 kg pe mine, e o idee buna sa apelez la un nutritionist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce nu as da sa fiu in corpul tău, nu te îngrașă aiurea, băgate pe culturism, dieta bogata in proteina, 2, 5 grame per corp, o sa arați ca Arnold nu ca un grăsan cu burta

https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......ulara.html

1,program începători
2, video in care iți arata cum se fac execeritile
3, alimentația zilnic, sfaturi

| RAY a răspuns:

Https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......labit.html

1,alimentatie
2, sfaturi cum sa slabesti de la profesionisti video
3, studii stiintifice
citeste acolo ceea ce scrii, eu am slabit 15 kg fara nutritionist, ce am invatat eu

1, cat timp timp am facut sport =faceam cate 2 ore cardio niciodata nu ramaneam la o greutate mai mare, repet si cand mergeam pe jos la fel, trebuie obligatoriu sport pe viata, nu gandi pe termen scurt
2, mare grija cu scaparile
3, niciodata nu am avut 3 mese zilnice puse bine, planificate, trebuie 3 mese,consuma mai multa carne,fara prajeli, dulciuri, fructe trebuie sa ai mereu in frigider, nu incepe sa te infometezi sau sa te omori cu sportul, importanta este perseverenta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sucurile cu zero zahar sau cu zahar dau pofta de dulciuri, vezi de dieta 16/8

| J0B0MAT a răspuns:

Da, întotdeauna e bine să apelezi la un nutriționist. Îți va face un regim sănătos.

| ANONIM12737 explică (pentru J0B0MAT):

Stii cumva cam cat m ar costa unul?

| J0B0MAT a răspuns (pentru ANONIM12737):

Depinde, oricum sub 100 de lei nu va fi.

| Mopmop a răspuns:

Mananca o masa buna si mult cu o ora inainte de a adormi.
Vorbim peste trei luni daca faci asta zilnic.
Restul sunt povesti.

| TheStrategist a răspuns:

Apucă-te de sală și mănâncă cu vreo 200-300 de calorii mai mult decât ai nevoie. O să pui masă musculară în loc de grăsime.

| Strwberrs a răspuns:

Dap. Apeleaza la un nutritionist.