| Horovei_Mădălin_2001 a întrebat:

A incercat cineva sa scape de cosuri/puncte negre cu pasta de dinti? Daca da, imi puteti spune daca v-a ajutat in vreun fel?
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NINAAAAAAA a răspuns:

Buna, nu, cosurile nu trec cu pasta de dinti, mai bine mergi la un doctor dermatolog sau intrebi la farmacie

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pasta de dinti este buna pentru spalatul pe dinti si eventual pentru o bubita la gura, ca o usuca si o face sa treaca mai repede, dar nu am auzit pana acum sa fie folosita pentru cosuri sau puncte negre.
Facand o comparatie intre un cos/punct negru de pe fata si un crater vulcanic, cand este inflamat nu astupi craterul pentru ca explodeaza sau inflameaza si zona invecinata, ci il lasi descoperit sa poate elimina puroiul sau faci ceva sa scoti puroiul, precum un masaj facial cu apa calda, sapun si malai, frecat fata, asa ies punctele negre si se curata fata.
Peste cosuri si puncte negre nu se pun niciodata farduri, sau pasta de dinti, se lasa fara nimic, pana trec.
Cosurile trec daca sunt atinse dimineat si seara cu un betisor (din cele de curata urechile), inmuiat in TeaTreeOil (ulei de arbore de ceai).
O fata curata si perfecta este mentinuta zilniz, dimineata si seara prin spalare cu apa calduta si sapun. Dupa sport sau activitati in aer liber, se impune imediat spalarea fetei cu apa si sapun.

| NINAAAAAAA a răspuns:

E vorba de fata ta, nu risca