| Stefy200 a întrebat:

Aaaa...azi fac injectii cu penicilina(in posterior)si mi-e frica... o sa ma doara? le fac pana in decembrie. o sa ma mai doara dupa ce ma obisnuiesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaddieGirl10 a răspuns:

Imi pare rau sa o zic. dar o sa te cam doara. laughing stiu din propria experienta. si eu am facut pe o perioada mai lunga de timp si la inceput durerea este aproape insuportabila dar cu timpul se atenueaza chiar daca cu totusi o sa te doara. laughing iti dau un sfat dupa ce faci fiecare injectie apesi cu o vata cu spirt unde s-a bagat seringa. te ridici din pat. si incearca sa te misti cat mai mult, sa te plimbi prin casa. ca sa atenuezi durerea cat mai mult.winking sper ca te-am ajutat big grinkiss

14 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Apeleaza la o asistenta care pune branule, penicilina se administreaza si intravenos si nu doare deloc.

| EmaS a răspuns:

De ce trebuie sa faci pana in decembrie?
Nu te dor tare.Roaga pe asistenta sa puna si xilina si mai atenueaza durerea.Cand se aduna mai multe, incepe sa te doara locul.O sa pui comprese cu apa rece, sau o felie de cartof.Sanatate si numai bine!

| mona a răspuns:

In general, prima si ultima injectie ai impresia ca doare, in rest te obisnuiesti

| DoarImpreuna a răspuns:

Depinde... daca esti relaxata ma injectie doare f putin. Eu am facut patru antibiotie deodata si nu durea tare altii faceau unul singur si erau vineti de tineau gheata pe fund toata ziua. Depinde tare si de mana asistentei care te inteapa. Curaj.

| ĎĮĐĬ a răspuns:

Depinde de cine ti-o face... Daca apuci la o asistenta buna, la inceput nici nu vei simnti, iar apoi te vei obisnui. Succes!

| MaRiaN96 a răspuns:

Nu o sa te doara ca am facut si eu... da depinde si de organism si daca tie frica etc...

| Ododododo a răspuns:

Dk lasi curu moale nu te doare...o sa te doara primele dati dupa ce te obisnuiesti cu penicilina o sa fie ok

| Stefy200 explică:

Am facut si m-a durut dar am avut noroc cu o doctorita buna! In 10 secunde...gata! Fac azi iar si...vad eu.Va zic dupa ce vin cum a fost.PA!:*

| Stefy200 explică:

Nu ma mai doare cand fac! M-am obisnuit!

| Stefy200 explică:

Ok.am facut o injectie la sectia de salvare de...(tot rahatul)m-a duruuuut!(asistenta era in concediu)asa ca pe urmatoarea mi-a facut-o mama pentru ca asisteta nu venise din cncediu!( a durut)

| communistrat a răspuns:

O sa doara :-s

| spotlight a răspuns:

NU o sa te doara daca ti piciorul relaxat daca-l ti incordat o sa ai o senzatie neplacuta.Pa

| aurora213 a răspuns:

Nu

| FataTa a răspuns:

Si eu fac perioada asta injectii cu penicilina... dar nu conteaza pe m-a durut pentru ca greseam ceva esential. frica mea ma impingea sa simt ceva care nu era rela o durere groaznica si cand mi-am infrant-o nu ma mai durut nimic... deci nu fii un fricos si un adevarat barbat(femeie cum am fost eu) si iti promit eu ca nu o sa te doara daca stai relaxat si te gandestila ceva frumos cum ar fi prietena tasau familia ta sau pur si simplu la asistenta frumoasa care iti face injectia.mult noroc! si sanatate