| 1Voineoska1 a întrebat:

Am facut de curand niste analize complete(sange,urina, exudat faringian etc.) si nu stiu ce inseamna o prescurtare de acolo.

Deci intrebarea: Ce inseamna :
-HGB
-MCHC
-MCH
-TGP-ALT

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Prescurtările sunt următoarele :
"• Cantitatea totala de hemoglobina din sange ( HGB )
• Concentratia medie a hemoglobinei ( MCHC )
• Media globulara a hemoglobinei ( MCH )" - vezi alte detalii la linkul SURSĂ :
http://www.analimed.ro/......-completa/

* "ALT (ALAT), alaninaminotransferaza sau transaminaza glutampiruvica (TGP) " - vezi alte detalii la linkul SURSĂ :
http://www.synevo.ro/alaninaminotransferaza-gptalatalt/

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| nigearares a răspuns:

HGB-Hemoglobina (sange)

Descriere
Hemoglobina reprezinta componentul principal al eritrocitelor (95 % din proteinele citoplasmatice eritrocitare) si serveste ca vehicul pentru transportul oxigenului si dioxidului de carbon. Hemoglobina este o proteina conjugata constand dintr-un tetramer format din 2 perechi de lanturi polipeptidice (globine), fiecare dintre acestea fiind conjugat cu un grup hem, un complex al unui ion de fier cu pigmentul rosu, porfirina, care confera sangelui culoarea rosie. Fiecare gram de hemoglobina poate transporta 1.34 mL oxigen per 100 mL de sange.
Hemoglobina serveste de asemenea ca tampon in lichidul extracelular. In tesuturi, la pH scazut, oxigenul se disociaza de Hb; Hb deoxigenata se leaga de ionii de hidrogen; in eritrocite anhidraza carbonica converteste dioxidul de carbon in bicarbonat si ioni de hidrogen. Pe masura ce ionii de hidrogen se leaga de hemoglobina, ionii bicarbonat parasesc celula; pentru fiecare ion bicarbonat care paraseste celula intra un ion de clor.
Formele de hemoglobina prezente in mod normal in circulatie includ: deoxihemoglobina (HHb), oxihemoglobina (O2Hb), carboxihemoglobina (COHb) si methemoglobina (MetHb), toate acestea fiind determinate impreuna in sangele total. In anumite situatii clinice diferitele forme de Hb pot fi determinate individual. MCHC-Concentratie medie de hemoglobina eritrocitara sau Concentratia hemoglobinei eritrocitare medii (sange)

Descriere

MCHC sau CHEM reprezinta concentratia medie a hemoglobinei dintr-un volum dat de eritrocite (sau raportul dintre masa de Hb si volumul de eritrocite). Este calculat de analizorul automat conform formulei:

HEM=[Hb (g/dL)/Hctyin yang]x100

Este un indice utilizat pentru a diferentia diferitele tipuri de anemii; in functie de MCH si MCHC anemiile se clasifica in: hipocrome, normocrome si hipercrome. MCH-TGP este o enzimă ce se gaseşte în ficat, dar în cantităţi mici se mai poate regăsi în rinichi, inimă şi muşchi. În condiţii normale, nivelul de TGP din sânge este scăzut. Atunci când ficatul este afectat, enzimele TGP sunt eliberate în sistemul sangvin, în general înainte ca alte simptome evidente să apară, precum icterul (îngălbenirea ochilor şi a tegumentelor ). Functie: rolul ei este de a cataliza transferul unei grupari amino de la alanina la a-ketoglutarat, produsii acestei reactii de transaminare reversbila fiind piruvat si glutamat: alanina + alfa ketoglutarat=piruvat + glutamat. ALT- Testul ALT detectează posibilele vătămări la nivelul ficatului, iar valorile sunt comparate, în mod normal, cu nivelurile altor enzime precum ALP (fosfatază alcalină) şi AST (aspartate aminotransferase) pentru a determina ce formă de boală s-a instalat la nivelul ficatului.

| 1Voineoska1 explică (pentru nigearares):

Inteleg caci sunt intr-o clasa destul de inaintata si am invatat deja la Biologie despre Mediul Intern(sange,hemoglobina, globule rosii, albe, etc, etc. ) Oricum mersi de raspunswinking

| nigearares a răspuns:

Sper sa intelegi funda pls happy

| 1Voineoska1 explică (pentru nigearares):

Nu era nevoie de atata informare, imi era indeajuns explicatia lor simpla, dar multumesc oricum pentru atata timp pierdut pentru a raspunde la intrebarea mea! happy Cand o sa am 100 de raspunsuri am sa iti acord vot pentru acest raspuns. Si, nu uita, daca nu acord raspunsului tau funda, nu inseamna ca nu-l apreciez! Pace! happy