| hiroyoshi577 a întrebat:

acum 2 zile am cazut la tenis si mi-am fracturat radiusul de la mana stanga (la incheietura). mi s-a facut anestezie si mi s-au pus oasele la loc, iar acum e in ghips. problema este ca am degetul mijlociu si aratator amortite de 2 zile si simt durere in dreptul fracturii la anumite miscari. intrebarile mele sunt: este normal sa fie amortite atata timp? cam cat ar trebui sa tin mana in ghips? dupa cat timp as putea sa folosesc mana normal si ce complicatii ar putea aparea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Nu-i normal sa ai degetele amortite...
In general ghipsul se tine peste 14 zile, ortopedul hotaraste cand trebuie sa il scoti.
Tine mana in sus, pune comprese reci.
Pa. happy

| DeniseBryella a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te duci sa te vada un medic.