| Adel_Love_On_1999 a întrebat:

Salut, acum 2 zile am fost la dentist cu o masea cariata de 3-4 luni care a inceput sa ma doara foarte tare, mi-a facut o injectie mi-a amortit obrazul si mi-a curatat-o, maine am o sedinta in care o sa mi se plombeze maseaua. Ce o sa se intample, ma doare? imi face anestezic?...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat dacă ai făcut o radiografie la acea măsea ÎNAINTE de a o curăţa şi dacă ţi-a făcut un tratament ( ţi-a pus un pansament în acel orificiu din măsea )!
De asemenea, este indicată o radiografie de control după ce s-a şlefuit/curăţat caria respectivă ( înainte de plomba definitivă )!

În caz contrar, aş spune că e "lucru de mântuială" sad

Oricum, având în vedere întrebarea ta, NU are de ce să te doară ( dacă nervul nu este afectat şi dacă a fost curăţată ( deja ) caria; oricum, dacă e vreo durere, îţi face anestezie.
Plombarea ( în sine ) NU doare happy

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| 187VLAD a răspuns:

Pai daca zici ca ti-a curatat-o si nu mai e cariata (adica ti-a bagat "burghiul" ala-n gura de ti-a dat caria jos), nici nu cred ca o sa iti mai faca anestezic...iti pune plomba si gata

| EuteajutHD2015 a răspuns:

Nu o sa te doara, chiar o sa te enerveze.
De exepmlu daca iti plombeaza o sa iti polizeze (Curete) dintele si o sa ai gura plina de apa
Daca el considera ca te va durea va face o injectie anestezica si vei sta 2 minute sa isi faca efectul :D
O zi buna
Nu imi dati funda, dati-mi un subscribe daca vreti https://www.youtube.com/channel/UCwwWTygr6k0SRlBwu6jkkpA