| 19241738194124 a întrebat:

Salut, saptamana trecuta am fost la un medic stomatolog in sectorul 4 pe soseaua Giurgiului, ma durea maseaua tare(si ma doare si acum) mi-a curatat vechea plomba si a venit un miros groaznic, mi-a spus ca e infectie, mi-a prescris 10 pastile (antibiotic) am luat lastilele x2 pe zi spre vineri m-a lasat maseaua, nu m-a mai durut, mi-am facut o radiografie la masea, deoarece asa mi-a spus, luni a fost a doua sedinta, ce sa vedeti? Dupa ce m-a curatat, tot mirosea inantru, o multime de ace pe canale, durere groaznica etc, mi-a pus antibiotic pe canale si o bucatica de vata deasupra, astazi, miercuri a 3 a sedinta, deci mi-a adaugat nu stiu ce acolo si mi-a inchis-o complet, mai mirosea dar putin, mi-a spus ca pe luni sa mi-o plombeze, dar faza e urmatoarea, mi-a spus sa iau in continuare antiiflamatorii, nurofen forte 400 mg, 3 pe zi, deci de luni de la a 2 a sedinta am o durere groaznica nu am dormit decat 2-3 ore pe seara, nurofen isi face efectul cateva ore 3 maxim 4, dupa iar ma ia durerea, acum intrebarea mea este, ori e doctorul prost, ori e normal sa ma doara atat datorita infectiei? Astept raspunsul vostru, va multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| laSoledad a răspuns:

Imi pare rau. Si eu am patit exact acelasi lucru. O sa-ti povestesc ce mi-a spus un specilist. Si o sa-ti dau si o solutie.

In cazul tau, poate fi si durere de la acele alea cu care a lucrat mecanic acolo. Adica te poate durea de la modul in care a lucrat. Si mai exista un caz pentru care inca te mai doare - posibilitatea ca undeva in masea sa fi ramas infectie. Am patit exact asa si n-am stiut ca acel dentist a mai lasat infectie acolo. El nu a observat. Mi-a acoperit maseaua cu plomba si a crezut ca a fost totul bine. Si abia dupa cativa ani am ajuns sa fac o radiografie si sa se observe ca fostul dentist a mai lasat acolo o parte de infectie care s-a marit si a provocat dureri.

Avand dureri mari sub plomba si o carie deasupra, m-am dus la o dentista oarecare, care la fel mi-a prescris antibiotice si mi-a curatat maseaua infectata. M-a chemat la mai multe sedinte ca sa curete infectia de pe canalele maselei. Si mi s-a intamplat exact ca la tine. Am dat de o dentista care curata cu ace pe metoda aia invechita de mai bine de 10 ani. Si evident ca ma durea foarte tare. Am cerut anestezie si mi-a raspuns cu nesimtire "N-am cum sa-ti dau anestezie. Trebuie sa vad unde te doare ca sa aflu unde e radacina si cat de adanca e infectia." Si fara radiografie. M-a durut extrem de rau intreaga sedinta cat m-a ranit cu acele ace pe canalele maselei.

A doua zi am refuzat sa ma mai prezint la ea si am cautat cel mai bun si renumit cabinet dentar din oras. Cand am ajuns la ei, am fost tratata cu totul altfel. Mi-au dat mai multe anestezii, pentru ca ei stiau ca o masea cu infectie doare foarte tare. Mi-au facut diverse radiografii, pe care dentistul le-a studiat foarte bine inainte sa se apuce de lucru. Dupa ce si-a facut efect anestezia, a introdus niste ace care erau conectate la un dispozitiv electronic care a masurat dimensiunile maselei inauntru ca sa stie exact cat sa inainteze in jos cu ele si sa stie exact ce dimensiune de ace sa aleaga cu care sa ma curete. Si nu m-a mai durut deloc. Au lucrat finut si cu grija. Dupa ce mi-au curatat bine canalele maselei cu diferite solutii, mi-au umplut acele canale cu un fel de con de lemn de bambus folosit in stomatologie. Au umplut acele canale pentru ca sa nu se mai formeze infectie acolo. Dupa care mi-au imbracat maseaua cu o plomba numita "coroană" si totul a fost bine. Apoi, m-au anuntat ca ma va durea cateva zile dupa aceasta procedura din cauza curatarii in locul acela. Acele si solutiile pot crea o durere acolo, dar ea a tinut in 2-3 zile si a trecut. Acum sunt vindecata.

Am stat de vorba cu acest denstit specialist si i-am povestit prin ce cosmar am trecut cu dentista aia care a lucrat cu acele ace pe metoda veche. Si mi-a spus ca aceea nu e o metoda care se mai foloseste acum in stomatologie, pentru ca produce multa durere clientului si nici nu indeparteaza bine infectia. Mi-a spus ca acum in stomatologie se folosesc acele dispozitive electronice cu care m-a tratat pe mine, se foloseste chiar si microscopul atunci cand dentistul curata cu acele pe canalele maselei, pentru ca sa vada mult mai bine infectia si sa nu creeze probleme in masea si se folosesc anesteziile pentru ca pacientul sa nu mai simta durere.

Iar acest tratament se numeste TRATAMENT ENDODONTIC si nu il poate realiza orice dentist. Doar un DENTIST ENDODONT, doar un specialist endodont poate realiza asa o procedura de finuta si complicata. De aceea, multi pacienti isi iau tepe de la diversi dentisti care nu sunt specializati in asta, dar vor sa le ia banii clientilor. Sa te feresti de astfel de dentisti generalisti.

Cauta cat mai rapid pe Internet la tine in oras sau intr-un oras mai mare un cabinet dentar care ofera TRATAMENT ENDODONTIC. Asa o sa scapi. Doar asta e solutia. Un medic endodont care va folosi tehnologia si anesteziile si radiografia ca sa iti observe problema cu infectia o sa te salveze. Iti doresc sa scapi cu bine din aceasta problema. Sa-mi scrii, daca mai ai nevoie de detalii.