| LauraEU a întrebat:

Heii TPU :* Mi-am facut o programare pentru luni la dentist ca ma doare o masea foarte tare sad Ce sa fac pana luni sa nu ma mai doara maseaua?! Am luat si medicamente dar tot ma doare...
Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| diwa a răspuns:

Mie mi-a recomandat dentista nurofen plus 1 data la 4 sau 6 ore, depinde de durere, si a mers! Mi-a mai spus si sa-mi pun gheata pe obraz, in dreptul maselei cum ar veni, d ar eu personal nu am facut asta

| LauraEU explică (pentru diwa):

De ieri pana azi aproape ca am terminat o cutie de nurofen si tot ma doare si am incercat si cu gheata dar ma doare si mai tare.

| AnnielaIoana a răspuns:

Buna! Poti incerca sa i-ei de la farmacie o fiola de xilina, normal se elibereaza cu prescriptie medicala dar poti sa incerci spunandu-le despre ce e vorba. Pune solutia pe o bucatica de vata si pune la maseaua care te doare fara sa inghiti(contine lidocaina si iti va amorti locul). Poti lua si un diclofenac(1 comprimat de 2 ori pe zi daca ai peste12 ani). Citeste cu atentie prospectul inainte de administrare! Multa sanatate!

| LauraEU explică (pentru AnnielaIoana):

Da,dar nu pot cumpara aceste medicamente ca eu nu sunt in Romania.

| AnnielaIoana a răspuns (pentru LauraEU):

N-ai putea sa mergi la urgenta? Poate ti-ar prescrie o reteta pana luni.

| LauraEU explică (pentru AnnielaIoana):

Sa rezolvat deja happy Oricum multumesc :*

| FckYeah a răspuns:

Iei un betisor de ureche, il inmoi in spirt, si presezi putin maseaua cat sa curga putin spirt acolo. O sa-ti amorteasca. Eu asa faceam cand ma durea ft tare si n-aveam posibilitatea de a ajunge la dentist.winking

| LauraEU explică (pentru FckYeah):

Multumesc big hug O sa incerc happy

| AndreasB a răspuns:

Nu-ti fie frica de dentist nu-ti va face nimic rau.
Te inteleg daca tie frica de acele cu care te anesteziaza dar nu-i nimic rau inchide ochi si se va termina repede!
Crede-ma.

| LauraEU explică (pentru AndreasB):

Mersi de sfat :* Nu imie foarte frica doar ca pana luni nu stiu ce sa fac sa nu ma mai doara maseau...