| AlexandruMihai2901 a întrebat:

Acum 6 ani am fost operat de chist osos la humerus drept mi s-a recomandat doua tije care sa intareasca osul pana mai spre maturitate. Operatia a avut succes iar acum in al 6-lea an de control mi s-a spus ca osul este recuperat 99% dar am mai optat pentru un an in plus cu tijele si mi s-a recumandat si un sport si as vrea sa ma apuc de sala serios ca fac cam de doua saptamani am facut febra la brate dar nu am nicio durere la zona de operatie m-ar putea afecta cu ceva daca continui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu te-ar putea afecta decat in situatii extreme. Adica sa fortezi articulatia sau osul, sa il fracturezi sau fisurezi prin exercitii prea "agresive" in rest poti sa faci linistit, poti sa fortezi putin dar nu exagerat. Daca incepe sa te doara la un exercitiu nu il continua, renunta la el sau verifica daca il executi corect.

| AlexandruMihai2901 explică (pentru CuriousStuff):

Am doua luni de sala deja, bratele au inceput sa imi creasca si nu am simtit nicio durere la zona operata...
Mersi!

| CuriousStuff a răspuns (pentru AlexandruMihai2901):

Felicitari!