| Ihvnnm a întrebat:

Acum cateva luni am citit cartea lui Novak Djokovic (Serve to win sau in romana Dieta Castigatoare) si am observat ca Nole pune foarte mult accentul pe gasirea si eliminarea alimentelor la care suntem alergici sau avem o anumita intoleranta. Vorbind cu mami, intamplator am aflat ca atunci când eram mica si mancam ciocolata, mi se facea rau. Asta nu imi aduceam aminte, dar, am reusit sa imi amintesc ca si pe la 9 sau 10 ani, daca mancam mai multa aveam o stare de rau. Aflând asta, m-am gandit sa incerc sa nu mai mananc ciocolata. Si pentru aproximativ 2 luni nu am mai mancat aproape deloc. Pe urma, sora mea mi-a adus un corn cu ciocolata pe care mi-l cumparase si nu am vrut sa o jignesc refuzând sa il mananc si m-am gandit ca nu are nimic daca mananc odata. Dupa ce am luat cateva guri, mi s-a facut greata si m-am oprit din mancat. La o ora dupa asta am iesit sa joc tenis. De obicei nu am nicio problema si pot sa joc si 2-3 ore fara sa ma simt obosita. Doar ca in ziua aceea, pur si simplu, dupa ce am jucat vreo 10 minute, am inceput sa ma simt total lipsita de energie. Nu imi mai puteam misca nici mainile nici picioarele. Am luat pauza de vreo 2 ori, dar pana la urma a trebuit sa ma opresc pentru ca nici nu ma mai puteam tine pe picioare. E adevarat ca era cald, dar nu era soare si mai jucasem si pana atunci fara sa mi se mai intample asa ceva. Acum, dupa alte 2 sau 3 luni de facut pauza de la ciocolata, nu mai pot sa mananc aproape deloc, pentru ca mi se face greata. Credeti ca este o intoleranta? Voua vi s-a intamplat vreodata ceva de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rocket1204 a răspuns:

Cu siguranta este o intoleranta. Gandeste-te la ingredientele clasice din ciocolata sau dulciuri in general si vezi daca ti se intampla la fel si cu alte alimente : lapte, lactatae, zahar, gluten, faina, drojdie etc. Mergi la medicul de familie si explica-i. Mult succes si sanatate!

| Ihvnnm explică (pentru rocket1204):

Multumesc!

| rocket1204 a răspuns (pentru Ihvnnm):

Cu placere!