| shinestar03 a întrebat:

Mie imi trebuie aparat dentar fix. Nu ma prea deranjeaza ideea ca o sa-l port doar ca o dentista mi-a spus ca imi poate pune doar daca imi extrage 2 dinti(premolarii) deoarece am maxilarul mic.
Parintii mei si cu mine nu sunt de acord dar daca asa m-i se va spune peste tot?
Voi ce credeti? E normal sa ii scoata?crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bibiiiy a răspuns:

Si eu trebuie sa imi pun aparat dentar fix si la fel mi-a spus ortodontul.trebuie sa imi scoata premolarii ca dintii sa nu mai fie inghesuiti si sa se indrepte.am fost si la alte cabinete dar acelasi raspuns: scoaterea premolarilor este esentiala. ortodontul mi-a spus in felul urmator: iti trebuie aparat dentar si sus si jos, sus scoatem 2 premolari, iar jos la fel. aparatul il vei purta timp de 2 ani, mai intai iti punem sus, iar dupa cateva luni si jos. mai intai vom scoate 1 dinte, peste o saptamana altul si peste o saptamana punem aparatul..baftawinking

| shinestar03 explică (pentru bibiiiy):

Dar se zice ca vei ramane cu goluri intre dinti

8 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin normal, normal nu e sa tii scoata dar e singura solutie sa til poata pune. Eu am avut aparat dentar dar l-am scos si l-am spart cu ciocanu de nervi.

| shinestar03 explică (pentru FlorinDiablo):

NU ma ajuti.crying

| FlorinDiablo a răspuns (pentru shinestar03):

Ca sa iti raspund concret, nu e normal sa iti scoata dinti medicul ala e inapt pentru acea meserie. El trebuie sa faca in asa fel incat sa puna aparatul dentar fara sa lezeze alt ceva

| shinestar03 explică (pentru FlorinDiablo):

E mai binehappy

| bibiiiy a răspuns:

Nu,cam pe la 1 an de cand il porti dintii se distanteaza, si dupa cateva luni revin la loc, adica se indreapta definitiv

| alexandra2222 a răspuns:

Nu! doar daca sunt de lapte.

| shinestar03 explică:

Nu sunt, i-am schimbat deja.