| DavidStefanut a întrebat:

Salut, acum ceva timp mi-am rupt splina si a trebuit sa merg de urgenta la spital si am scapat fara operatie stand nemiscat la pat. Splina va fi exact ca inainte? Adica o sa mai existe probleme in viitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca aveai splina rupta, nu mai scriai aici. Daca nu te-a operat, inseamna ca nu ai avut splina rupta. E bine sa iti mai faci un control sa fii mai sigur.

| DavidStefanut explică (pentru darrio2007):

A fost acum cateva luni, aveam sanse sa fiu operat dar a zis ca se poate vindeca daca stau nemiscat dar pot aparea oricand probleme, si am scapat fara operatie.

| relian a răspuns:

Tiai rupt splina wow,cred ca glumesti. Daca sar rupe splina si tu stai linistit in pat,deja ai fi pe alta lume.Tu stii cand se rupe un organ,un vas de sange etc ce se intampla? Pai ai fi singerat pana dadeai coltu,singerare interna,te-ai fi dus rapid dincolo.
Expresiile astea :rupt splina,apa la genunchi si etc is niste expresii populare,adica is doara vorbe, ca adevarul este de fapt altul.

Deci splina ta este bine, nu s-a rupt nimic, deci o sa fii ok, iar pe viitor o mai poti pati ce ai patit acum, daca o sa faci ce ai facut si acum.

| DavidStefanut explică (pentru relian):

A fost rupta pe bune

| Mavni a răspuns (pentru relian):

Poate are WiFi in rai sau iad, unde s-o fi dus si ne scrie de acolo. rolling on the floor

| DavidStefanut explică (pentru relian):

Nu aveam voie sa ma misc deloc in pat am stat in aceeasi pozitie 10 zile.

| Nirvanaaa a răspuns:

Odata ce a suferit așa un șoc (bănuiesc ca ai avut și o hemoragie serioasă) nu va mai fi la fel. Trebuie sa ai grija sa nu cumva sa sufere vreun traumatism. Fereste-te de sporturi de contact și alte cele care te pot lovi in zona unde e situată ea.
De probleme, numai medicul știe. Discuta cu el.

| DavidStefanut explică (pentru Nirvanaaa):

Da am avut hemoragie serioasa...

| 1997onur a răspuns:

Dacă vei face din nou ce ai făcut și atunci de ți-ai rupt
Doamne splina da o sa se rupă din nou da cum ai reușit bro s-o rupi? Ce ai făcut de ai reușit sa rupi splina? Doamne

| SharpEagle a răspuns:

Asta numai doctorii ti-ar putea spune.
Probabil ca depinde si de profunzimea rupturii. Dar daca s-a vindecat de la sine, ma gandesc ca a fost ceva mai de suprafata. Deci, posibil sa nu ai modificari majore.

| SharpEagle a răspuns:

Ar putea fi si o ruptura, dar se refera la tesutul conjunctiv, la leziuni de suprafata. Sau o ruptura interna, o trauma care nu a afectat exteriorul, dar a facut o leziune interioara.

| Mavni a răspuns:

Daca era rupta, o extirpau. Dar a fost doar lovita. De aia ti-ai revenit la pat.
Ramane sensibila la orice lovitura. Daca te vei mai bate si vei mai primi lovituri in splina, atunci chiar se va rupe.