| anonim_4396 a întrebat:

Salut, acum o luna si 3 saptamani, am fost la o sala de box cu un prieten, eu nemaipracticand acest sport pana acum (box), am dat ca incorect, in sac, fara sa fiu indrumat, cu bandajele puse aiurea si manusi de box si am simtit ca ma doare incheietura de la mana dreapta din cauza loviturilor executate incorect, dar am continuat. Dupa cateva zile ma durea destul de tare, nu puteam sa indoi brusc mana ca ma apăsa foarte tare. Dupa aproape 2 luni, in prezent durerea nu a disparut de tot, ma doare cand dau cu pumnul in ceva / cineva sau cand ridic greutati 5-10 kg, flotari nu prea pot sa fac deoarece ma doare zona. Mai ma doare si cand incerc sa sucesc mana, nu pot sa o fac la maxim fara durere. Daca fac ceva efort, de ex ridic o greutate, mai apoi ma doare incheietura. Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac sa imi treaca durerea de tot? Pana acum nu am facut nimic, nu am mers la doctor, am lasat sa treaca de la ''sine''. Mentionez ca sunt baiat si am 15 ani. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cehos69 a răspuns:

Mda, treaba e destul de serioasa si necesita vizita la un ortoped, daca era ceva usor trebuia sa treaca, roaga-te sa nu fie ceva grav.
noi nu avem ce sa iti facem ca nu suntem doctori

| UnBaiatAnonimx221 a răspuns (pentru cehos69):

Ce ar putea sa fie? Si cat mai astept asa? Ca nu vreau sa mi-o bage in ghips ca am si capacitatea in scurt timp

| cehos69 a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Ti-o baga in ghips cand nu mai poti sa o misti deloc, am avut eu o entorsa cand eram mic si nu mai puteam misca deloc piciorul sa calc fara sa ma doara.
da capacitatea si du-te la doctor dupa, ca nu stie nimeni fara o radiografie ce ai.
incearca pana atunci un bandaj cu ardei, voltaren si nurofen forte express, eu cu astea tratez cam orice durere cand am, daca nu au efect cu astea inseamna ca e mai grav, nu stiu sa iti zic.

| UnBaiatAnonimx221 a răspuns (pentru cehos69):

Ok, mersi mult, o sa tin cont de sfatul tau.