| Dragon32 a întrebat:

Salut.Acum un an si jumate(iarna) am inceput sa miros a transpirație.Imi fac duș de 2 ori pe zi si m-am dat cu diferite deodorante(Adidas, Nivea.)dar și parfumuri(Antonio Andreas, David Backam.)dar nu m-au ajutat cu nimic.M-am dat cu ele după ce m-am uscat și am asteptat sa imi între în piele(parfumul)si după aceea să mă imbrac.Colegii mei mi-au zis ca miros a transpirație și să îmi fac duș și m-am simțit foarte trist deoarece eu făceam în mod des acest lucru.Am folosit bicarbonat, lămâie dar și TranspliBlock și alte deodorante naturale de la farmacie dar nu m-au ajutat cu nimic.Am fost la un doctor endocrinolog si mi-a zis ca acest lucru este normal pentru vârsta mea(15ani) si mi-a zis sa ma dau după ce imi fac duș seara cu pudră mentolata iar dimineata după ce imi fac duș (inainte de plecarea la scoala iar mai nou dusul de dimineata îl fac pe la 11:00 deoarece am ore dupa amiaza) si după aceea mi-a zis sa imi dau cu parfumuri precum Antonio Banderas, David Backam si altele care nu m-au ajutat.Mi-a zis sa incerc mai multe parfumuri deoarece durata diferă în funcție de PH-ul fiecărui.Am intrat la liceu și imi este foarte rusine deoarece am intrat la liceu și am colegi noi.Cum as putea rezolva această problema? Va rog sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai mult decat un doctor n-are nimeni de aici sa te ajute. Eventual poti incerca sa mergi la alt doctor.

| Caro34 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa bei mai multe ceaiuri de diferite plante! Ai putea intreba la plafar ce este potrivit pentru o detoxifiere generala. Baietii, in mod normal, transpira mai mult ca fetele, insa ai grija si la mancare: multe fructe, legume, mai putine dulciuri, sport facut cu masura, plimbari in aer curat, aerisirea camerei in care locuiesti, lenjerie curata si dezinfectata cu clor macar o data la 2 sapt., atentie la produsele lactate!, apoi un set complet de analize sa nu mai fie si alta problema! Numai bine!