Întrebare recomandată | Dragon32 a întrebat:

Salut.Acum un an si jumate(iarna) am inceput sa miros a transpirație.Imi fac duș de 2 ori pe zi si m-am dat cu diferite deodorante(Adidas, Nivea.)dar și parfumuri(Antonio Andreas, David Backam.)dar nu m-au ajutat cu nimic.M-am dat cu ele după ce m-am uscat și am asteptat sa imi între în piele(parfumul)si după aceea să mă imbrac.Colegii mei mi-au zis ca miros a transpirație și să îmi fac duș și m-am simțit foarte trist deoarece eu făceam în mod des acest lucru.Am folosit bicarbonat, lămâie dar și TranspliBlock și alte deodorante naturale de la farmacie dar nu m-au ajutat cu nimic.Am fost la un doctor endocrinolog si mi-a zis ca acest lucru este normal pentru vârsta mea(15ani) si mi-a zis sa ma dau după ce imi fac duș seara cu pudră mentolata iar dimineata după ce imi fac duș (inainte de plecarea la scoala iar mai nou dusul de dimineata îl fac pe la 11:00 deoarece am ore dupa amiaza) si după aceea mi-a zis sa imi dau cu parfumuri precum Antonio Banderas, David Backam si altele care nu m-au ajutat.Mi-a zis sa incerc mai multe parfumuri deoarece durata diferă în funcție de PH-ul fiecărui.Am intrat la liceu și imi este foarte rusine deoarece am intrat la liceu și am colegi noi.Cum as putea rezolva această problema? Va rog sfaturi! Urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat si Perspirex? Transpiblock are un singur ingredient cu rol in reducerea transpiratiei si a mirosului neplacut, Perspirex contine 2 ingrediente care ajuta in acest scop.

Poti sa incerci si deodorantele stick de la rexona :
http://www.fresh-store.eu/......-17-oz.jpg
https://www.colourbox.com/preview/18336930-stick-of-rexona-men.jpg

Poarta haine din bumbac sau materiale naturale si ia si haine de schimb la tine. Hidrateaza-te (incearca sa bei doar apa plata ) si evita consumul de ceapa, usturoi sau alimente picante.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Transpiraţia, mirosul mai exact, este în strânsă legătură cu alimentaţie. Eliminând toate produsele de origine animală din alimentaţie, vei scapă şi de mirosul neplăcut (asta dacă nu exagerezi nici cu usturoi, desigur). Încearcă!

| Violleta2022 a răspuns:

Transpiratia coprului nostru este in functie directa de ceea ce mancam.
Usturoiul si ceapa de exemplu, sunt foarte sanatoase pentru alimentatia noastra, dar mirosul lor iese prin piele!
La fel sunt si mancarurile cu multa prajeala, fast food si alte condimente.
Deci, fa o dieta de detoxificare a corpului, mancand multe curditati si mancare in general fiarta sau fripta, nimci prajit, nimic gras, nimic condimentat, fara ceapa, usturoi, macar 2 saptamani, si vei vedea ca totul se va schimba la tine.
Te mai sfatuiesc sa bei chefir (sau kefir) pe stomacul gol dimineata si seara inainte de culcare, pentru a-ti popula stomacul cu bacterii foarte sanatoase, iar aceste probiotice naturale, sunt cele mai bune!

| cyupaku a răspuns:

Foloseste antiperspirant natural dupa ce te speli

| cyupaku a răspuns:

Ai uitat sa precizezi cate kg ai.

| Dragon32 explică (pentru cyupaku):

Am 1.85 si 85 de kg

| cyupaku a răspuns (pentru Dragon32):

Esti ok, atunci se pare ca glandele sudoripare au un anumitt exces, probabil consumi si multa apa

| GabrieloKg a răspuns (pentru cyupaku):

Ce treaba are apa? Transpiri si fara apa, din contra cand transpiri bei apa ca sa racesti corpul din cauza calduri. Daca asa se manifesta hormonii la varsta lui.

| cyupaku a răspuns (pentru GabrieloKg):

Intrebare:cat transpiri daca bei 2 kg de apa? si cat transpiri daca nu bei deloc apa? asta e legatura

| GabrieloKg a răspuns:

Presupun ca iti inlaturi parul de la subrat. Cum au zis si alti utilizatori, schimba hainele nu folosi aceleasi in fiecare zi sau 2 zile. Hormonii si pubertatea. De la 10 ani imi cresc cosuri si am incercat multe chestii....Acum nu stiu ce sa zic, am 17 ani, 1, 88 cu 78kg. Incearca sa mai dai vreo 5kg de pe tine, dar nu promit nici un efect, vezi si tu, daca tot transpiri, apuca-te sa faci ceva care te face sa transpiri laughing bate boala cu boala, fa sala, antrenamente eventual. Imi pare rau pentru tine, intereseaza-te de ceva care combate problema din inauntru nu din afara. Adica ca sa imi treaca cosurile a trebuit sa iau pastile nu sa dau cu creme( tu dai cu deodorant).

| Julia1188 a răspuns:

Iti recomand sa folosesti deodorantul mineral Piatra de alaun. Nu are miros dar este foarte eficient. Costa in jur de 15 lei in farmacii.

| Curioasa12349 a răspuns:

Stai linistit! Nu exista niciun pericol! Mirosul de transpiratia si transpiratia sunt ceva normal! E varsta la care corpul tau incepe sa prinda miros propriu! E normal sa transpiri chiar si daca te dai cu deodorant, parfum etc.Si daca ai transpiratie in exces, (nimic grav) sunt de la glandele sudoripare. fiecare om transpira mai mult sau mai putin si miroase mai mult sau mai putin a transpiratie! Te pup! Bafta! Funda?

| Dragon32 explică (pentru Curioasa12349):

Sincer sa fiu, am mintit deoarece imi era foarte rusine.Problema mea nu a început acum un an jumate ci acum 3 ani(cand eram pe a6a).M-am trezit mirosind dintr-o dată în timpul orelor.Eu când eram mic eram tot înalt dar grasut și transpiram rau când făceam miscare dar nu mirosea.In vara când treceam pe clasa a5a am crescut 11 cm si am slăbit (1.56),în vara când treceam pe a 6a am crescut (1.67)iar în vacanta când treceam pe a7a aveam 1.78. si 65 de kg iar pe timpul clasei a8a M-am îngrășat de la 70 la 85.Ma rad săptămânal la subrat.

| mihaelacojoc18 a răspuns:

Acest caz este din cauza alimentației incorecte, de asemenea poate să fie din cauza unui ingredient la care ești alergic/ă(din parfum sau deodorant).