| CatalinAlex888 a întrebat:

Salut.Am 15ani.De aproape un an jumatate miros a transpirație.Acest lucru mi-a fost semnalat de colegi care mi-au zis ca miros si că trebuie să îmi fac duș. Mă spăl zilnic si folosesc diferite deodorante și geluri de duș dar nu ma ajuta cu nimic.Am folosit diferite geluri de dus(Nivea,Addidas,Palmolive, de la Avon)dar după 2ore -3 începe din nou iar asta fara sa fac miscare cum ar fi un sport, dacă fac sport începe intr-o ora o oră-o oră jumătate.Deodorantul îl aplic imediat după duș dar ma face sa miros si mai rau (,Addidas,Acum,Antonio Banderas, David Becham...).Am incercat si lămâie sau bicarbonat după duș dar nu m-au ajutat.Am fost acum un an la endocrinolog si mi-a zis sa folosesc după duș parfumuri Antonio Banderas sau David Bacham iar dimineata sa ma spăl la zburat și să îmi dau cu pudră mendolata. Am urmat "tratamentul" acesta dar nu ma ajutat.Imi este rusine deoarece am trecut pe clasa a9-a și voi merge intr-un colectiv nou cu această problemă. Va rog sa imi dati sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Epileaza-ti axilele, spala-te cat se poate de des, du-te la un alt doctor endocrinolog si tine-te de tratament mai mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa mergi si la un neuropsihiatru. Mirosul neplacut al transpiratiei poate fi un simptom al Fenilcetonuriei.