| TaviCompany a întrebat:

Salut all! Am 14 ani 65 de kg si 1.63 m cam asa. Daca mananc doar la pranz si atunci putina paine si seara un fruct sau nimic si mai joc fotbal la scoala de luni pana vineri slabesc pana la vara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca slabesti insa nu e bine sa te infomentezi deoarece pot aparea stari de moleseala si chiar lesin.Bazeza-te pe un regim echilibrat cu proteine, fructe, legume dar mai ales pe sport ca sa ai un succes garantat.Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| tombraiderunderworld a răspuns:

Hei buna.
Daca mananci putin te infometezi. Deci nu ii bine.
Eu zic asa sa ai micul-dejun foarte bogat adica sa mananci mai mult la micul dejun iar la pranz mananci ciorba ori tocana ceva gatit. Iar seara mananci mai putin. Poti sa mai mananci si ceva dulce dar sa faci mult sport. Aaaa da si bea multa apa.
Baftaa.

| alin1111111111111 a răspuns:

Eu mananc ca disperatu 6 mese pe zi sa ma ingras si tu vrei sa slabesti?

| TaviCompany explică (pentru alin1111111111111):

Fiecare are metabolismul altfell un sunt foarte gras si ma chinui sa slabesc si nu se vede cam nimic crying(

| alin1111111111111 a răspuns (pentru TaviCompany):

Bea apa cu lamaie inainte de fiecare masa....bea cate o cana mare de vreo 350-400 ml si nu o sa mai ai pofta de mancare pentru ca ti se umple stomacul cu apa...dar ai grija sa nu pui si zahar pe langa lamaie!

| Payuli a răspuns:

Frate...ai grija cu dietele astea...totusi trebuie sa te hranesti.Trebuie sa ai min. 3 mese pe zi anume mic dejun, pranz, cina.In priumul rand asta e pentru. slabit.Dca mananci doar cat ai spus tu nu vei avea energie deloc, nu vei avea forta, masa musculara se va diminua considerabil(adica vei slabi, dar nu grasime ci masa musculara), iti va scadea puterea de digerare si ardere a metabolismului si el va invata sa stocheze grasimea pe care o aduna pentru. zile grele.Deci cred c-ai inteles ca aceasta dieta e clar nu!

Iti dau eu cateva reguli pentru. o dieta adevarata:

1. Fara dulciuri.
2.5 porti de legume si fructe/zi (3 legume/2 fructe - sa nu depasesti cu fructele cu legumele poti)
3.3/4/5 mese pe zi (3 principale si 2 secundare-care sunt puse intre cele principale-la ele mananci un fruct sau o leguma sau niste migdale etc.)
4. Fara grasimi nesanatoase si adaugate in mancaruri (doar cele sanatoase din peste/legume oleginoase etc.)
5. Eventual un ceai verde pe zi (el face metabolismul mai rapid si accentueaza arderile - eventual il bei seara)
6. Cereale integrale/lactate degresate (asta poate fi micul dejun)
7. Fara mancat excesiv.Chiar daca aceste alimente precizate de mine sunt bune si ajuta la slabit trebuie mancate in cantitati moderate pentru. ca regula de aur este - Orice e mult strica)
9.Acest program trebuie insotit de sport pentru. rezultate

Mult noroc si iti garantez ca daca respecti acest program VEI SLABI SI VEI FI SI SANATOS!

| RalucaRalu99 a răspuns:

Hei,eu cred ca poti slabi dar ai grija si ce mananci prea putina mancare nu e buna si nu manca multe dulciuri chipsuri si fel si fel de sucuri cum ar fi cola, pepsi etc. poti sa faci si ceva mai putin obositor de ex: sari coarda daca vrei sa afli mai multe intra aici http://www.google.ro/......http?/url funda? :*

| Stoleru_Andrei_1975 a răspuns:

Slabesti foarte mult mai ales daca mananci asa putin si faci si un sport dar daca vrei sa arati si mai bine eunzic sa faci si ceva flotari si abdomene
Deci in final eu zic ca ai sa arati super pana la varawinking

| Ovidiu139605 a răspuns:

Poti incerca daca vrei sa te imbolnavesti.