| CorteXx a întrebat:

Salut!
Am 1.83m inaltime, 62-63 kg si aproape 20 de ani si as dori sa iau in greutate,doar ca am un metabolism rapid si nu reusesc. Poate sa imi recomande cineva o dieta? Si stiu ca ar trebui sa intreb un doctor nutritionist,dar na, sunt student, nu prea am timp liber etc...Nu mi ar strica nici niste recomandati pentru exercitii fizice pentru cresterea in masa musculara (desi am musculatura bine dezvoltata ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

E ai metabolism rapid, ai foamea mai jos si te saturi cu putin, intamplator mananci cat arzi.

Fa asa, iti dau ceva f simplu si sanatos:

210 g alune sau nuci pe zi impartite in 2-3-4 transe cum vrei mestecate foarte bine, astea nu urca glicemia, au grasimi doar sanatoase care urca colesterolul bun, dar te ingrasa, ai acolo cam 1200-1300 kcal.
Dar le mananci in afara de ce mananci acum pentru mentinere! Nu scazi deloc din ce mananci acum, si la 1250 kcal in plus o sa iei cam 5 kg lunar.

Daca vrei sa iei mai mult intr-o luna bagam mai multe alune sau nuci.
De preferat neprajite ca sa fie si mai sanatoasa treaba.

Pleci de la ideea ca pentru un 100 g pe zi luate trebuie sa ai 700 kcal in plus fata de cat arzi, adica cam 120 g alune pe langa ce mananci. Sau 7000 kcal in plus pentru 1 kil luat.
Si de aici iti reglezi viteza de ingrasare si cat vrei sa pui.

Si gata treaba. Nici nu mai conteaza cat arzi ca daca te mentii, e clar ca mananci cat arzi, pornim cu surplus in functie de dorinte.

Am zis ca le imparti in mai multe transe ca sa nu simti ca-s prea multe deodata.

Nu mai intreba nici un medic nutritionist ca nu e cazu sa dai banii degeaba.
Daca faci si ex de crestere masa, trebuie sa mananci si mai mult, iar tu nu prea poti ca te saturi repede. Se complica treaba.

| CorteXx explică (pentru Mosotti):

Merci! O sa ma duc sa imi iau cateva pumgi d alea mari de mix de alume de la lidl sa vedem ce se intampla.

| Mosotti a răspuns (pentru CorteXx):

Da, vezi cum este, reglezi tu viteza de ingrasare dupa cum doresti, si la saptamana te pui pe cantar dimineata pe nemancate, nebaute, dupa toilet. Si vezi daca vezi o urcare.

Ar trebui sa vezi 1, 5 Kg in plus daca ai manca 250 g alune pe zi in cate transe vrei tu, in plus fata de ce mananci. Sau cam 1, 2 kg cu 200.

Vezi daca o ia si imi zici, ca salvez linkul.

| CorteXx explică (pentru Mosotti):

Okk,o sa revin cu update!

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Vei lua in greutate incepand cu 25 de ani, cand treptat metabolismul va incepe sa scada si inevitabil vei pune kg in plus fara sa vrei.Acum, se stie ca in studentie mai mult faci foamea, deci poate ar ajuta sa spui cate ceva despre alimentatia ta? laughing

| CorteXx explică (pentru dullcat):

Buna! Poat sa spuna că mănânc când apuc? Mananc destul de variat, de la carne de porc, pui, etc. la rosii si castraveti la lactate si branzeturi.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Ia in greutate si acum, nu e nici o problema, metabolismul e cam standard, daca face ce am zis pune.
Si pune si cat vrea si in cat timp, i-am zis cum se face.

Dupa 25 ani nu va pune daca nu mananca mai mult decat arde.

Nici nu conteaza ce mananca, conteaza ca, cu ce mananca se mentine. Deci mananca cat arde.
Asa ca daca baga in plus kcal, se va ingrasa.
Evident fara sa scoata nimic din ce mananca acum, sa manance ce am zis pe langa ce mananca acum.