| Nynaa a întrebat:

Salut.Am 12 ani si acum o luna mi-a aparut ciclu menstrual.Acum il am a-2 oara.E normal sa curga atit de tare incit am fost nevoita sa schimb apsorbantul dupa 3 ore de utilizare? Plus la asta a scapat citeva picaturi.Si apropo apsorbantul e unul bun, am utilizat aceasta marca si data trecuta si era destul de bun.Deci e normal ca a 2 oara sa curga atit de tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| peacygirl15 a răspuns:

Normal! Este foarte normal! Poate sa iti curga si mai mult de atat incat sa fii nevoita sa schimbi un tampon de noapte dupa ora! Deci stai calma ca e normal

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este absolut normal. Oricum, absorbantul trebuie schimbat la maxim 5-6 ore, asa incat la 3 ore nu e chiar asa de des. Eu, de exemplu, in zilele 2 si 3 de menstruatie schimb absorbantul la maxim doua ore si ma si trezesc minim o data in timpul noptii (dorm 5-6 ore de obicei) pentru a ma schimba. Este perfect normal, nu-ti face griji.

| mona a răspuns:

E normal, stai linistita ca nu e grav, schimba absorbantul mai des

| Nynaa explică (pentru mona):

Multumesc

| mona a răspuns (pentru Nynaa):

N-ai pentru ce!

| Lynna a răspuns:

Buna. Este normal mai ales la inceput. Nu te speria.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, în primul an de CM sunt normale astfel de "manifestări"!

Preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă când simţi că îţi curge tare ); să foloseşti absorbante mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă.

Toate cele bune.

| Nynaa explică (pentru bursuc001):

Mersi

| bursuc001 a răspuns (pentru Nynaa):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

| PedoBarbie a răspuns:

E foarte normal. Succes!

| Carmen100 a răspuns:

Sigur ca e normal, mai ales daca esti racita. O sa iti fie mai greu sa il schimbi la scoala, cat sa nu te patezi, dar te obisnuiesti.
Eu am fost racita ultima oara si mi-a curs o gramada, tot la 3 ore trebuia sa il schimb neaparat ca il umpleam, cand de obicei in nici 6 ore nu il umpleam.
Eh...n'ai ce facewinking