| Nicole29 a întrebat:

Am luat anticonceptionale si le-am intrerupt de vreo 5 luni, aveam ciclu regulat inainte de ele.
Acum de vreo 2 luni s-a dereglat, mi-a venit la 32 de zile o data si luna trecuta a venit tot asa dar cu dureri groaznice, am vomitat, am avut frisoane si dereglari la stomac, sani mai tari si ma dor destul de tare...
Aveam si inainte dureri dar parca nu cum am avut luna trecuta.
Sa fie o dereglare hormonala din cauza anticonceptionalelor?
Sau sa fie altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yang a răspuns:

Este de la ele si ca sa te convingi citeste prospectul de la anticonceptionale si o sa vezi esti bucuroasa ca ai scapat doar cu atat.Pentru a fi mai sigura pe tine as spune sa mergi sa faci un control de rutina asa dupa o sa stai mai linistita si da cand iei anticonceptionale corpul tau are un echilibru ciclu regulat nu mai ai asa mari dureri etc dar cand te-ai oprit isi revine la normal

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După întreruperea pilulelor, organismul este eliberat de bombele hormonale şi ca drept urmare reglarea fiziologică hormonală durează ceva timp de la femeie la femeie.
Poţi bea ceai de creţişoară, este un reglator homonal natural.
Pa, pa.

| madychan95 a răspuns:

Pai depinde cati ani ai...am auzit este normal daca ciclul ti-a venit pentru prima data acum nu mult timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te-ai mai regulat sistematic, e nevoie si de putin oral!

| Nicole29 explică:

Am 22 de ani, si am ciclu de la 12 ani.nu am avut probleme de intarziere pana acum dupa oprirea anticonceptionalelor.
Dureri au mai fost dar nu in halul acesta.