| Chestiitrestiisocoteli a întrebat:

Am 13 ani și de vreo 2 luni aud în urechea dreapta niște bătăi...adica nu știu cum sa le numesc. Simt de parcă am un fluture în ureche. Puteți sa îmi spuneți cum sa fac sa nu mai am chestia asta și cu ce sa mă tratez? Sincer nu prea cred ca e de la chestia ca ascult muzica la căști. Ca de auzit aud f bine zi aud chiar și cel mai încet sunet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte cunoscut efectul ascultatului muzicii la casti, mai ales cand este foarte tare, ca-ti afecteaza auzul!
Evita pentru urmatoarele 4-6 saptamani sa mai pui castile pe urechi, sa asculti muzica la volum mic si vei vedea singur daca este de la casti sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija. Daca auzi bine totusi si auzi si acel fluture,zumzait sau fosnit, este chestie psihica. Daca ai stres, proleme in familie sau un pic de teama, anxietate, asta e inceputul a unei afectiuni psihice. Nu glumesc, stiu din experienta.

| MedRex a răspuns:

E posibil sa ai tensiunea crescuta cand auzi acel sunet (de la artera timpanica). Chiar daca ai 13 ani tot poti sa ai episoade de hipertensiune, chit ca nu ai boala in sine. De obicei pulsiunea pe care o auzi in ureche ar trebui sa fie tranzitorie, problema ar fi daca dureaza mai mult de cateva ore sau daca ai dureri de ureche/cap.