| BlackMillFan a întrebat:

Hey. Am si eu o problema la ureche. Azi dimineata m-am trezit cu urechea dreapta infundata dar nu e. Am spalat-o/curatat-o/am incercat de toate si stiu ca e desfundata dar inca am senzatia aia. Am mai avut problema asta da se ducea repede. Acum o am de 3 ore. Stie cineva ce ar putea fi? simt un fel de bazait dar nu cred ca e de la casti pentru ca nu folosesc. hlep.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crynaable a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat, am stat o saptamana asa, si dupa aceea a trecut. daca nu trece, si te sperie asata, du-te la medic!

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Strange narile si sufla, ca si atunci cand iti sufli nasul, apoi inghite in sec. Asta trebuie sa egalizeze presiunea din urechea medie cu cea exterioara, si sa scapi de bazait si de senzatia de infundare.

| BlackMillFan explică (pentru Zenithf):

Pe moment merge dar dupa aia iar apare.

| BlackMillFan explică (pentru Zenithf):

Merge pe moment. Dupa 20 secunde iar apare.

| Zenithf a răspuns:

Este o chestie care se intampla de obicei cand esti racit, gatul ti-e congestionat si din cauza asta trompa lui Eustachio este infundata. Facand cum ti-am zis eu, fortezi aerul sa circule prin aceasta si sa egalizeze presiunea, dar un remediu permanent este acela de a scapa de congestia mucoasei faringiene, astfel incat trompa sa nu mai fie infundata. Ceai cald cu lamaie, aspirina si altele ajuta mucoasa si secretiile gatului sa se normalizeze.