| Superstar112 a întrebat:

-Am 13 ani si 6 luni
-Nu am menstruatie deloc( nu am avut niciodata )
-Mamei si matusii i-a venit menstruatia la 13 ani.
-Am par pubian si axilar
-Ma doare burta in dreapta jos de tot
-Am racit acolo jos acum un an si jumatate dar parca mam tratat
Cand credeti ca o sa imi vina menstruatia?(va rog sa-mi spuneti aproximativ cand credeti voi)
FUNDA
Va rog sa-mi raspundeti urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laviniargint96 a răspuns:

Nu te ingrijora, e normal sa ai par pubian, daca te incomodeaza epileaza-te! Cat despre menstruatie nu te mai preocupa atata mie spre exemplu mi-a venit la 14 ani chiar a doua zi trebuia sa imi fac buletinu happy, dar depinde de fiecare organism, nu stiu cand o sa iti vina dar stai linistita ca o sa apara curand daca spui ca ai si dureri happy ai grija de tine :*

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pana la 16 ani, cu siguranta. Mai exact nu-ti poate spune nimeni. Poti da cu banul daca vrei intervale aleatoare

| Superstar112 explică (pentru Brigaela):

Dar DVs ce spuneti ca o sa-mi vina in curand?

| Brigaela a răspuns (pentru Superstar112):

Nu stiu, eu sunt medic, nu ghicitoare in stele, nu pot sa-mi bat joc de tine. e la fel de probabil sa-ti vina maine cum este sa-ti vina peste 1 an.

| Superstar112 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc mult de raspuns!

| Adry05 a răspuns:

Până pe la 16 ani e vârsta maximă când poate să-ţi vină. Dacă ajungi la 16 şi nu a venit, atunci e mai grav şi e cazu să mergi la consultaţie la un ginecolog.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Nu te ingrjisora pentru ca corpul hotaraste cand sa vina.Mie mi-a venit la 13 ani si ce pot sa spun ziceam inainte ca abiastept ca nu o sa fac sport sau alte prostii dar e foarte neplacut(naspa). Sunt fete care au dureri de burta cand le vine (bine si eu am putin).O sa te ia prin surprindere. Faza cu racitul jos si eu cam patesc iarna si sa stii ca nu e semn ca o sa vina.Nu te ingrijora asteapta ca este timp.Pa,pa

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Momentul în care o să-ţi vină PRIMA menstruaţie/menarha NU are legătură cu vârsta la care i-a venit mamei sau mătuşii tale.

În general, menarha vine între 11-15 anişori, deci, TREBUIE să ai RĂBDARE!

Pentru durerea de burtă/ovar ( dreapta jos ) TREBUIE să mergi la un control ginecologic şi o ecografie ovariană.
E posibil să ai o răceală ( anexită ) la ovarul drept, sau o altă afecţiune!

NU pot "prezice" când o să-ţi vină menarha, poate veni luna asta sau peste 2 ani...

Toate cele bune.

| ItsMaxi a răspuns:

Te'as sfatuii sa te duci la un doctor. sa'l intrebi si pe acesta. nu ne poti lus doar sfaturile noastre in considerare. stii cum se spune '' paza buna trece primejdia rea'' deci sweetie ar fi bine sa'i intrebi si pe acestea (doctori) happy dar oricum mie mi-a venit pe la 11 ...si verisoara mea are 15 si nu i-a venit... dar trebuie sa stii ca pana in 15 jumate 16 maxim nu apare vei avea probleme dar nu trebuie sa-ti faci griji. o sa fie bine

| Katherineeeee a răspuns:

Depinde, de la fata la fata. Iti poate veni intre 12 ani si 16-17. Asa ca nu te speria, mai este timp. Nu este neaparat sa iti vina la aceeasi varsta cu a rudelor: depinde de la persoana la persoana!;-)

| Liliana_Daniela_Miron_1998 a răspuns:

Depinde de corpul tau, nu-ti fa griji ca pna la 16 ani sigur iti va veni.

| Tedy200013 a răspuns:

Asta depinde de corp, foarte mult.
Sa nu te sperii ca nu iti vine, pentru ca eu cunosc persoane la care leau venit menstruatia la 15 ani.
Cat despre cand iti va veni, nu am cum sa stiu.