| RADUTHEBOSS a întrebat:

Salut, am 13 ani si am dioptriile - 2 cu - 2.Eu sunt putin obsedat cu telefonul si ps4ul pe televizor ca m-am mutat in alta țara de un an si acum stau la bloc si n-am prieteni in cartier ca nu stiu limba lor si stau doar la caiete si ps4 si telefon. Eu sunt si cam obsedat ca noaptea nu prea pot sa adorm si iau telefonul in secret fara sa stie parintii, chiar daca sunt constient ca e f rau pentru ochi. Intrebarea e, care dauneaza mai mult ochilor jucatul pe ps4 sau statul toata ziua cu ochii in telefon? Si cum as putea sa imi imbunatatesc vederea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vederea se poate corecra cu timpul. Depinde de problema ta la ochi daca avanseaza sau nu. PC, PS, telefoanele mereu sunt principalele care afecteaza vederea. Eu am 28 ani si am astigmatism nu stiu cum ( scrie pe reteta ). Stau prost cu vederea numai de la distanta si partea proasta ca sunt nevoit sa port ochelari pana mor. La tine, copil fiind, vederea se poate corecta. Sa lasi tentatiile si gandeste-te la sanatatea ta. Iar pe telefon de ex ca sa fie mai placut ecranul atunci cand il privesti, descarca NIGHT MODE din magazin play. Spre ex. aplicatia TWILIGHT din Magazin Play. Am si eu aceasta aplicatie, iar noaptea imi face mai bine cand privesc ecranul. Fara aceasta aplicatie ma cam ia durerea de cap pentru ca ochiul in contact cu lumina de la telefon de multe ori face sa iti lacrimeze ochii.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vederea nu se poate imbunatatii la cat folosesti telefonul, dimpotriva, vor avansa dioptriile si curand vor apare dureri de cap, ameteli, tulburari de vedere, stari de anxietate samd.
Partea cea mai nasoala este ca iti va fi afectat creierul si cresterea, din cauza lipsei somnului de noapte, care este vital ca la ora 10 sa dormi, pentru ca anumiti hormoni sa se produca si sa repare ceea ce ziua consumi.

| alina2k18 a răspuns:

Nu ai cum sa iti imbunatatesti vederea copile!
Si eu miopie si astigmatism tot de la 14 ani.
Nu zic sa lasi jocurile ca nu le lasi oricum laughing dar la 1 ora fa si tu o pauza mica, uita-te pe geam, etc.
Si mai ales nu sta cu telefonul cu luminozitatea la maxim mai ales pe intuneric, las-o cat de jos poti si macar aprinde lumina cat te joci PS, nu sta pe intuneric.