| RoBeRTin321 a întrebat:

Salut.Am 13 ani si am facut niste analize.Problema este ca am glicemia 101 si o cunostinta doctora mi-a spus ca e putin cam mare.Ce as putea face sa scada? Cat timp nu ar trebui sa nu mai mananc dulce? Am voie macar sa zicem ciocolata? Pentru ca este astazi este ziua mea, si mi-a facut mama un tort laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
La multi ani/sanatate si mult succes in viata!
Valoarea glicemiei este buna, totusi, trebuie sa mai renunti la dulciuri/sa te hidratezi corect si sa ai grija de sucuri bei.
http://www.qbebe.ro/copilul/sanatate/glicemia_la_copii_ce_trebuie_sa_stii
O zi buna :)

3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Du-te frumusel cu foia de analize la medicul de familie, singurul in masura sa le intrepreteze si sa-ti dea sfaturi!
O feliuta de tort, tinand seama ca e ziua poti manca!
Marti la doctor!

| CuriousStuff a răspuns:

Nu stiu cate dulciuri mancai tu inainte dar daca le mai reduci si faci si putin sport, mananci si niste legume si fructe (in loc de dulciuri) sigur iti scade si glicemia. Ai fost sa iti ia sange pentru analize dimineata, pe nemancate?

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Valoarea glicemiei tale este oarecum "la limita" insa nu prea sunt motive de ingrijorare deocamdata. Totusi pentru a evita ca aceasta valoare sa creasca trebuie sa eviti cat poti tu de mult dulciurile, chips-urile, grasimile, fructele( doare cele care contin zahar intr-o cantitate mare; spre exemplu merele dulci, bananele, etc.). Ideea este in felul urmator: daca astazi este ziua ta ( la multi ani ) poti manca niste tort doar ca trebuie sa ai grija sa nu mananci foarte mult. Ceea ce iti mai recomand sa eviti sunt sucurile acidulate( mai ales pe cele care contin cofeina gen Pepsi, Coca-Cola, etc.); aceste sucuri contin zahar intr-o cantitate foarte mare si evident daca le consumi valoarea glicemiei tale va creste. Iti mai recomand sa iti monitorizezi valoarea glicemiei cat mai des pentru a vedea daca valoarea este una normala( valoarea normala a glicemiei este cuprinsa intre 73-110 mg).