| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 13 ani si sunt cam ingrijorat. Deci eu cand am fost mai mic am avut probleme cu dinti, deci mi-au cazut si acum stiu ca i-am inschimbat pe cei de lapte. Si acum iarasi incep sa am probleme, deci am niste masele cariate care trebuei sa ma duc sa mi le plombeze, dar nu asta e problema. Faza e ca, dinti de jos si cei din fata care sunt putin strambi [ trebuie sa imi pun aparat dentar dupa ce imi repar tot ce am in gura ] mi se misca, deci practic mi se misca foarte incet dinti de jos si cei de sus dar doar daca i misc eu cu degetul si sunt foarte speriat, e normal? Ce as-i putea face, imi recomandati ceva pasa mai speciala? Pe dinti ma spal seara si dimineata, si da recunosc ca inainte nu ma prea spalam, dar acum vad ca am probleme ma spal regulat, dulciuri mananc, dar nu excesiv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| takemyword a răspuns:

Normal e ca daca ii fortezi sa se poata misca, dar foarte putin, ce spui tu e mai posibil sa apara la persoane cu dantura mai slaba (ceva ce nu tu alegi, uneori e genetica treaba asta). Daca spui ca inainte nu te prea spalai se poate sa ii fi deteriorat in timp, dar e bine ca ai inceput acum sa ai grija de ei. Continua sa te speli pe dinti si sa-i ingrijesti. Daca vezi ca persista problemele consulta un specialist, e mult mai bine decat sa primesti sfaturi de la persoane ce nu iti cunosc problema destul de bine. Data viitoare cand mergi la dentist pentru plombe, spune-i si de problema asta, te-ar putea ajuta.

4 răspunsuri:
| Daryus3k2 a răspuns:

Mi se me misca doar daca prind de ei cu amandoua degetele.

| Daryus3k2 a răspuns:

Si maselele stau ca si cu beton, iar dinti sunt foarte slabi.

| eluveitie13 a răspuns:

Deci eu cred ca ar trebui sa mergi la un medic specializat care se gaseste intr-un cabinet stomatologic nu aici. Si n-am inteles partea aia: Cum musti dintii cu degetul?