| IonutZEW a întrebat:

Am 13 ani. Undeva la 1.70m si 90kg. M.am hotarat sa slabesc. Mananc mai portionat. Nu sar mese. Mananc alimente aanatoase. Fara dulciuri grasimi sau prajeli. An renuntat sa mai stau la calculator pt a slabi. Seara la 7 ies afara si merg aler si urc scari circa 30-45 min. 1. Cate kg trb sa am? Mentionez ca am burta si sani. 2. Cum as putea sporii slabitul. 3. Ce exerciti sa fac? 4. Cat ar trebuii sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, în cazul tău, este vorba de Obezitate (clasa 1)! :(
Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 63, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 27 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, TREBUIE "să dai jos" cele 27 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

OBLIGATORIU, trebuie să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune!

| IonutZEW explică (pentru bursuc001):

Salut. Iata-ma inapoi peste 2 luni! Sunt bucuros ca am avut 91.4 kg si acum am 86.2kg si sunt tare fericit. Ce am facut? Ei bine, se pare ca chesia succesului in slabire este buna vointa. Am renuntat la intratul pe calculator. Am mancat extrem de portionat si cu grija. Seara la 7 ieseam afar si faceam exercitii, a doua luna am fost si 8 zile la sala in decurs a 4 saptamani, si asa am slabit eu frumos si usor 5kg, ei bine, mai raman 22 de kg. Tot ce faceam era sa iau dimineata apa cu lamaie, 5-6 goji, si o pastila de grabire a metabilismului facuta din plante naturale. Totul este simplu. Este vorba de buna vointa, acum ca vine vara si ai mei au spus ca imi vor face abonament la sala pe 31 de zile ma voi redresa, in sensul ca voi fi mai atent la viata mea si la ce consum. Am fost la viata mea la tot felul de nutritionisti, care vai sa spunem ce. spunea exact ce am facut eu "de capul meu acum". nu m-ar fi ajutat deloc, pentru ca eu intram la regim din obligatie, dar de aceasta data a fost din buna vointa. Sper sa dau jos in continuare.

| bursuc001 a răspuns (pentru IonutZEW):

Bună!

Mă bucur că ai reuşit happy
Într-adevăr, începutul este mai greu.
Dar, dacă ai ambiţie/voinţă, vei reuşi să ajungi la greutatea normală!

Succes în continuare!

5 răspunsuri:
| Ioscaa1 a răspuns:

Serios? la 13 ani cum arat era ultima mea grija. Vorbeste cu maicata sa te duca la un nutritionistlaughingcumpara-ti o bicicleta pentru fitness, altceva nu iti recomand, esti prea mic.

| asperger a răspuns:

Iei antidepresive? intreb pentru ca ele m-au adus de la 50 kilograme la aproape 80 kilograme.Si asta timp de aproape 4 ani!
acum am 65 kilograme

| IonutZEW explică (pentru asperger):

Iau niste pastile de grabirea metabolismului dimineata (din plante) un pahar de apa cu zeama de lamaie si 5-6 goji. Nu vreau sa foloseac ceva ce nu e natural