| Laura_4557 a întrebat:

Am 14 ani(aproape 15)Si am o inaltime de 1.40 si greutate de 38kg! Ce sa fac sa ma ingras! Va rog mult ajutati-ma... dau funda neaparat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TJohannaB a răspuns:

Eu am 9 ani si am 33 de kg

Dar sa trecem la tine: http://feminin.netul.ro/dieta/cura-de-ingrasare/ SAU http://www.pro-sanatate.com/cura-de-ingrasare/

12 răspunsuri:
| annie_9752 a răspuns:

Scuza-ma ca iti spun, dar nu mai trebuie sa te ingrasi chiar deloc! Intre greutate si centimetri trebuie sa fie o diferenta de 10.Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun, sa iti dau un exemplu. Daca ai 1m si 40 cm trebuie sa ai 30 kg.Si totusi asta inseamna exagerat de putin...la varsta ta.Si eu am 14 ani(in februarie 2011 fac 15) si la inaltimea de 1, 66 am 52-53 kg.La mine e diferenta mai mare de 10. dar asta nu e o problema.Totusi,greutatea trebuie calculata mereu in functie de inaltime si nu in functie de varsta...asa ca, dupa parerea mea, chiar nu ar fi cazul sa te mai ingrasi.In fine, nu iti cunosc conformatia asa ca nu te mai pot sfatui. Sper ca ti-am fost de ajutor!

Mult succes si o zi frumoasa!

| PhotoIsMyLife a răspuns:

Bună!
Să te îngraşi?
Păi tu ai 1. 40, ar trebui să ai 30 de kg!
Dar eşti prea mică de înălţime!
Apucăte măi de baschet şi după apucăte te îngrăşat, dacă o să faci baschte o să mai creşti în înălţime.
Deci mănâncă la MC în fiecare săptămână, mănâncă multee dulciuri, mănâncă trei mese pe zi+2 deserturi înainte să te culci.
Mănâncă prăjit!
Poţi să mergi la farmacie să cumperi nişte pastile de îngrăşat(sau de pe net)

Baftă!

| Satisfaction a răspuns:

Pai poti sa incepi sa mananci de la fast-food dar astea nu numai ca te ingrasa dar sunt si nesanatoase. Mananca paine alba de fiecare data cand mananci ( daca felul de mancare merge mancat cu paine) dar toatea astea nu sunt prea sanatoase asa ca mananca si tu putin cate putin cate un pic mai mult dar sa nu intreci limita pentru ca o sa te ingrasi foarte tare daca mananci in continuu. Depinde si de organismul tau. eu de exemplu ma ingras foarte repede. am o colega si mananca mai mult ca mine si tot slaba ramane. depinde de organism.

| justagirlll a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrasi, trebuie sa fii mai inalta

| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Mananca multe dulciurilaughing
du-te la farmacie si intreaba daca sunt niste pastile pentru.asa ceva
funda?

| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

@PhotoIsMyLife
nu e bine sa mananci prajit! te ingrasi dar iti afecteaza sanatatea.Laura consulta un nutritionist. el iti va spune ce sa faci.succes!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E zic aca nu trebuie sa te ingasi.eu am 1. 48-1. 49(inalime)si 40 kg si zic ca is grasa!laughinga... 13 ani amtongue(apoape 14)tongue

| ionutz24_2810 a răspuns:

Mananca cate-o ciocolata intreaga seara dar dupa aceea sa te culci sau mananca grasimi seara si culca-te ca tot ce mananci inainte sa dormi se pune p tine

| Alinutzaa95 a răspuns:

Buna exact atat am si eu si nu imi doresc deloc sa ma ingras, imi place foarte mult asa cum sunt.Nu incerca de acum sa te ingras sa nu regreti mai incolo.big grinbig grinbig grin

| criscalin a răspuns:

Iti recomand sa mananci mai mult dar sa nu iei mancare de la fastfood in exces, iti va face rau

| Andreea_Monica_1978 a răspuns:

Pentru inaltimea ta eu zic ca e ok, daca te vei ingrasa nu vei arata prea bine... o spun din experiente, eu tot 1.40 am si 40 de kg si mi se pare ca sunt plinuta, e bine cum esti

| Razvan_3545 a răspuns:

Apucate de handball, am si eu o cunostinta care s-a apucat de handball si intr-un an sa inaltat nu am mai cunoscut-o, si incearca sa te ingrasi mananca mult si SANATOS respecta mesele zilei succes!