| Matheas_Danio_Coltea_1997 a întrebat:

Salut! Am 14 ani si am dureri in zona pieptului. Tin sa mentionez ca sunt fumator. Nu sunt foarte acute, cand fac miscare (eu practic box) nu le simt.Mai am si o tuse seaca. Dau funda daca poate cineva sa ma lamureasca! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate să fie vorba despre nevralgie intercostală. Apare la persoanele care fac efort și se încordează.

7 răspunsuri:
| aleee5262 a răspuns:

Tusa e de la fumat

| Freya1 a răspuns:

Poate ai fumat perioada asta mai mult un pic, sau ai fumat tigari de proasta calitate.Treaba asta poate fi de la plămâni asa ca ai grija si rareste țigările.Iar daca nu iti trece consulta un medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Fumator la anisorii astia?
Nici nu ma mir de ce ai dureri in piept atunci, cand plamanii tai nu sunt inca dezvoltati, dar probabil ca au aparut modificari la nivelul lor.
Urgent la medic pentru investigatii si tratament, cat mai este posibil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te adresezi medicului de familie legat de durerile in piept si vezi unde te redirectioneaza. Iar legat de tuse, lasa-te ACUM de fumat. Cu cat mai repede, cu atat mai usor. Fa-o acum, ca dupa e prea tarziu. Daca nu pentru tine, pentru viitoarea ta familie. Cred ca viitorii tai nepoti vor vrea sa-si cunoasca bunicul.

| NunuNini a răspuns:

Nu mai da nici o funda, ci da o fuga la medic. Te-ai nenorocit de la tigari plus loviturile de la box. Apropo, sportiv fumator? Antrenorul tau stie? Dar parintii?
Lasa tigarile si mergi urgent la medic.

| Matheas_Danio_Coltea_1997 explică (pentru Violleta2022):

Nu fumez des dar am luat si asta in calcul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Matheas_Danio_Coltea_1997):

Nu are importanta ca fumezi des ori nu, pentru ca absolut fiecare fum tras in plamani, modifica plamanii, la anisorii astia, cand inca nu sunt dezvoltati.