| EdLore a întrebat:

Salut, am 14 ani si am o problema. Am anemie de cativa ani, am fost si internat cand eram mic pe chestia asta si pana la urma mi-au dat drumul. Aveam acum cateva zile ameteli cand ma ridicam din pat, ma cam inteapa inima si ma doar capul. Recent am facut niste analize si mi-au iesit asa:
- limfocite 65.30% (recomandat 20-45%)
- neutrofile 23.80% (recomandat 50-75%)
- hemoglobina 13.80 (recomandat 14.0-17.5)
- distributie erictrocitara 15.80 (recomandat 11.5-14.0)
Am primit o programare la hermatolog pe 2 octombrie. Eu de fel sunt mai alb la fata si nu prea mananc mancare gatita, mai mult fast-food. Sunt cam ingrijorat, credeti ca e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Anemia se trateaza, daca respecti tratamentul si lasi prostiile fast food deoparte. Daca vrei sa-ti petreci viata tot prin spitale, este OK - ne bucuram sa avem mereu pacienti si sa avem pe cine imbufa in poponet. Deci, suc de sfecla rosie diluat cu apa zilnic, salata verde, ficat de pui inabusit de mai multe ori pe sapt., peste, brocoli, spanac in ce proportii vrei insa mancate zilnic pana pui pe tine fierul necesar corpului. Ametelile si durerile de cap sunt de la anemie si odata cu vindecarea ei iti trec si ele. Fii chibzuit si nu te juca cu viata ta fiindca merita traita! Numai bine!

| BackAgain a răspuns:

Hemoglobina si distributia eritrocitara clar sunt din cauza anemiei. Tot de-aia esti mai palid. Lasa fast-food-ul, treci pe mancare gatita. Daca iti place sfecla rosie, cu atat mai bine, "faci sange" de la ea. De cele mai multe ori, limfocitele crescute si neutrofilele scazute sunt cauzate de o infectie virala. Mai sunt si alte valori modificate (mai ales monocitele)?

| EdLore explică (pentru BackAgain):

In afara de ce am enumerat mai sus, toate sunt in regula. Monocite 7.50 (recomandat 2-10)

| BackAgain a răspuns:

Legat de intepaturi la inima... asta nu prea e ok. Daca stai prost cu tensiunea (se intampla mai des in caz de anemie), asta ar fi cea mai evidenta cauza. Totusi, nu te baza pe asta. Pot fi si alte cauze. Cel mai bine e sa mergi la cardiolog, iti face un EKG si iti zice clar.